Kultura

Błogosławieństwo i przekleństwo turystyki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 05:28
Podróże najbardziej kształcą wykształconych, czyli tych, którzy potrafią interpretować, co się dookoła dzieje - uważa Paweł Cywiński, kulturoznawca.
Audio
Czy podróże rzeczywiście kształcą?
Czy podróże rzeczywiście kształcą?Foto: Glow Images/East News

Profesor Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że podróże nie tylko kształcą, ale również kształtują kulturę, są siłą przekształcającą społeczności. - Społeczności lokalne nie są zamrożone, często składają się z ludzi, którzy podróżują oraz korzystają z różnych znaków i symboli kultur, które są postrzegane jako im obce - opowiada antropolog.
Antropolog Natalia Bloch zwraca uwagę na to, że osoby wykształcone i oczytane oczekują od podróży, by potwierdziły ich wiedzę. - Natomiast osoby mniej wykształcone, które nie posiadają przygotowania, są bardziej otwarte na doświadczanie wielozmysłowe, a nie tylko rozumowe, racjonalne. Częściej dochodzi tam do prób międzyludzkiego porozumienia - mówi badaczka.
W roku 2012 liczba turystów na świecie przekroczyła miliard i wciąż dynamicznie rośnie. Tak wielka grupa ludzi nie pozostaje bez wpływu na świat, na to jakim go widzimy i w jakim kierunku się rozwija. Wg szacunków sprzed dwóch lat co 12. miejsce pracy na świecie powstało dzięki rozwojowi turystyki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: prof. Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Natalia Bloch, antropolog i politolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Paweł Cywiński, kulturoznawca, pomysłodawca strony post-turysta.pl

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 21.00
(sm/fbi)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:14
O tym, co może nas zaskoczyć na Jamajce opowiada w audycji "Do południa" Anna Gordon, która mieszkała na tej karaibskiej wyspie przez kilka lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Cejrowski o miłości od pierwszego wejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 20:00
- W arizońskiej prerii zakochałem się 25 lat temu. Zanim poznałem pierwszego sąsiada, czułem się tu "u siebie" - mówił słynny podróżnik, opowiadając słuchaczom Trójki o swojej nowej książce "Wyspa na prerii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiza do Iranu" Artura Orzecha to wyznanie miłości do kraju Persów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 14:16
Iran to państwo, które kojarzy się z surowym islamskim prawem i straszeniem bronią atomową. Mówiąc o nim, często używamy słów "niebezpieczny" czy "wrogi". Tymczasem iranista Artur Orzech, autor książki "Wiza do Iranu", pozwala spojrzeć nam na to państwo z zupełnie innej perspektywy - z perspektywy fascynacji i… miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W ciągu kilku godzin płakałem ze szczęścia i rozpaczy"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 12:45
Mateusz Waligóra wiedział, że ta 1800 - kilometrowa trasa jest przeznaczona wyłącznie dla samochodów z napędem na 4 koła. Mimo to wybrał się w nią rowerem. Samotnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs, który spełnia marzenia podróżników

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 17:00
- Jest tylko człowiek, hamak i przewodnik, bo bez niego zginiemy po godzinie - mówi o swojej zrealizowanej wyprawie marzeń Stefan Czerniecki.
rozwiń zwiń