Kultura

Narzeczona Schulza: między fascynacją a niespełnieniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 03:52
- Juna była piękną, wysoką i postawną brunetką. Brunon Schulz takie kobiety lubił najbardziej - mówi Agata Tuszyńska, autorka "Narzeczonej Schulza".
Audio
  • Rozmowa z Agatą Tuszyńską o ukochanej Schulza (Klub Trójki)
Ona, moja narzeczona, stanowi mój udział w życiu, za jej pośrednictwem jestem człowiekiem, a nie tylko lemurem i koboldem. Ona mnie więcej kocha niż ja ją, ale ja jej więcej potrzebuję do życia. Ona mnie odkupiła swoją miłością, zatraconego już prawie i przepadłego na rzecz nieludzkich krain, jałowych Hadesów fantazji - pisał Brunon
"Ona, moja narzeczona, stanowi mój udział w życiu, za jej pośrednictwem jestem człowiekiem, a nie tylko lemurem i koboldem. Ona mnie więcej kocha niż ja ją, ale ja jej więcej potrzebuję do życia. Ona mnie odkupiła swoją miłością, zatraconego już prawie i przepadłego na rzecz nieludzkich krain, jałowych Hadesów fantazji" - pisał BrunonFoto: Brunon Schulz

Józefina Szelińska była ucieleśnieniem tego, co Brunon Schulz najbardziej cenił w kobietach. - Nazywał ją antylopą. Miała duże, długie, silne nogi, piękne ręce, niezwykły uśmiech i była szalenie inteligentna, co było widać zarówno na twarzy, jak i w tym wszystkim, co mówiła - opowiada pisarka.

Łączyło ich to, że oboje pracowali w Drohobyczu jako nauczyciele. Różniła zaś fizjonomia i charakter - ona była wysoka i władcza, a on drobny i nieśmiały. - Na początku była fascynacja z jego strony jej urodą, zaś z jej strony - jego magią słowa. Ona uległa czarowi tego słowa, o czym mówiła i pisała wielokrotnie - podkreśla reporterka.

Agata Tuszyńska wyjaśniła w Trójce, dlaczego Józefina została Juną, jakiej były powody rozstania pary i jej niespełnienia oraz dlaczego "Narzeczona Schulza" to częściej gra wyobraźni niż pamięci.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, reporterka, poetka)
Data emisji: 25.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Filip Springer o tym, co tak naprawdę znaczy mieszkać na swoim

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 03:43
- Dla mnie dom jest tam, gdzie mam ochotę wpływać na przestrzeń, w której żyję. To nie musi być mieszkanie, na który mam akt notarialny - mówi Filip Springer, autor książki "13 pięter".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Krall: było dużo niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 22:00
- Pytałam, czy to ma sens i nie wierzyłam, że będzie wystarczająco ważne - mówi Hanna Krall o książce Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana pt. "KRALL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana i poharatana twarz Tel Awiwu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 09:08
"Tel Awiw Noir" to zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest ciemna strona miasta. - To bardzo ciekawe i niezwykle pokręcone historie - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń