Kultura

Henryk Sienkiewicz - tajemniczy czarodziej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 13:55
- Henryk Sienkiewicz jest nieuchwytny. Wydaje się prosty, a jest skomplikowany. To tajemniczy czarodziej - rozpoczyna rozmowę w "Klubie Trójki" Dariusz Bugalski.
Audio
  • Henryk Sienkiewicz - tajemniczy czarodziej (Klub Trójki)
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Zack Weinberg/Flickr

Rok 2016 to "Rok Henryka Sienkiewicza". Tym sposobem Senat upamiętnił swoją decyzją setną rocznicę śmierci pisarza. Oto fragment uzasadnienia: "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną (Sienkiewicz) budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń".

- To pierwszy polski pisarz, który osiągnął status powszechności. To oznacza, że lektura jego książek przekroczyła wszystkie granice: stanowe, wykształcenia, klasowe. Właściwie Sienkiewicza czytali wszyscy - tłumaczy profesor Ryszard Koziołek, autor książki "Ciała Sienkiewicza".

Dziś twórczość pisarza bywa mniej akceptowana. - Intelektualna miałkość, infantylizm, ksenofobia, okrucieństwo… Te zarzuty znamy od dawna - mówi Dariusz Bugalski.

Wnikliwy esej poświęcił Sienkiewiczowi Gombrowicz, ale i tak autor "Trylogii" to dlań zaledwie "pierwszorzędny pisarz drugorzędny". Co na ten temat sądzi profesor Ryszard Koziołek?? Kim jest dziś dla nas Sienkiewicz? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Ryszard Koziołek (autor książki "Ciała Sienkiewicza")
Data emisji: 14.03.2016  
Godzina emisji: 21.07

fbi/ei

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligencja i twórczość a język. Jak dbać o styl?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 02:51
- A zawsze trudniej jest napisać krótko niż długo - mówi wybitny psycholog prof. Edward Nęcka. Jak zatem nauczyć się pięknego stylu przekazywania myśli?
rozwiń zwiń