Kultura

Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 09:48
Artyści coraz częściej tworzą projekty, które mają więcej wspólnego z naukami społecznymi lub dziennikarstwem niż z tradycyjnie pojmowaną sztuką. Chodzi o dokumenty, wywiady, agitowanie za lub przeciwko jakiejś sprawie z życia wziętej. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach (Klub Trójki)
Graffiti Banskyego
Graffiti Bansky'egoFoto: chrisdorney/Shutterstock.com

Jak wskazała w audycji "Klub Trójki" historyk sztuki Milada Ślizińska, artyści są bardzo różni, niektórzy uważają, że powinni wypowiadać się o sprawach ważnych. - To, że artyści coraz częściej zabierają głos w sprawach społecznych, politycznych może świadczyć o tym, że takie są czasy, że taka jest atmosfera. Na pewno nie jest to działanie koniunkturalne (...) Ja nie jestem z natury podejrzliwa - powiedziała.

- Artysta chce, żeby jego sztuka była oglądana, żeby ona funkcjonowała w obiegu społecznym. Chce też nawiązywać do jakiś społecznych tematów (...) Część artystów wchodzi w to nie wiedząc, do czego to prowadzi (...) Krytyk powinien szukać, skąd się biorą inspiracje, co dzieła znaczą, jaki mają wpływ, czy są zależne od jakiś nurtów światopoglądowych - stwierdził historyk sztuki Piotr Bernatowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dyskutowaliśmy o konkretnych projektach i artystach, m.in. o twórczości Artura Żmijewskiego i Krzysztofa Wodiczki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Milada Ślizińska (historyk sztuki, kurator, wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), Piotr Bernatowicz (historyk sztuki, kurator, krytyk sztuki)
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 21.07

kk/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Co stało się z dziełami sztuki skradzionymi podczas II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:57
Przed 1939 rokiem w narodowych muzeach wisiały obrazy wybitnych artystów, takich jak: Rafael Santi, Leonardo da Vinci czy Pieter Bruegel. Podczas wojny zaginęło około pół miliona dzieł sztuki, nie tylko malarskiej. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co choruje nasza sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 22:55
Kapitalizm i neoliberalna polityka dla większości artystów stały się raptownym bytowym tąpnięciem. Tzw. wolny zawód skazał artystów na status prekariuszy, a brak etatu – na "wypadnięcie" poza jakąkolwiek socjalną opiekę państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyciąga ludzi do rekonstrukcji historycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 23:15
Rekonstruktorzy odtwarzający sławne bitwy byli już na dworach starożytnych władców. Dziś jednak grupy rekonstrukcyjne to przykład całkowicie oddolnych inicjatyw pasjonatów historii.
rozwiń zwiń