Kultura

Polityka, sztuka a sprawy uniwersalne. Barbara Toruńczyk w ogniu pytań

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 02:56
Zbigniew Herbert uważał, że "Zeszyty Literackie" to najlepsze polskie pismo literackie. Leszek Kołakowski uważał je za jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć polskiej kultury. Założycielka i redaktorka "Zeszytów Literackich", Barbara Toruńczyk, która gościła w "Klubie Trójki" wydała właśnie książkę "Z opowieści wschodnioeuropejskich".
Audio
Polityka, sztuka a sprawy uniwersalne. Barbara Toruńczyk w ogniu pytań
Foto: buzzybee/sxc.hu/cc

Jaka właściwie jest relacja pomiędzy literaturą a polityką? Barbara Toruńczyk w swej książce pisze, że dziś już widać, że podstawowym doświadczeniem XX wieku był totalitaryzm w dwóch odmianach: nazistowskiej i sowieckiej. Opisuje ona w jaki sposób krążyli wokół nich artyści. – W latach 70. ludzie adaptowali się do systemu, nie mieli ochoty nazywać go totalizmem. To też było nasze nowe doświadczenie, doświadczenie umysłowe. Wszystko to należało do naszych odkryć, których dokonywaliśmy w toku życia – mówi Barbara Toruńczyk.

Jak dodaje wielokrotnie wydało się, że regres do stalinizmu jest możliwy. – Mnie się wydało w tamtym czasie, że łatwiej się badawczo przyglądać zjawiskom, które nie są tak bezpośrednio z mojej rodziny. Oni przeżyli bardzo podobne doświadczenia, które czekały na nas, miałam świadomość tego. Z całą naiwnością np. rzucili się w odmęty sztuki zaangażowanej politycznie sądząc, że ratują sztukę. Że drogą prawdziwej sztuki jest bezpośrednie zaangażowanie polityczne – opowiada Toruńczyk.

W księgarniach ukazała się książka Barbary Toruńczyk, zatytułowana "Z opowieści wschodnioeuropejskich". Mimo rozmaitego charakteru zawartości (są tu szkice z historii literatury, artykuły o zacięciu socjologicznym, wywiady, wypowiedzi w ankietach, półprywatne listy do autorów "Zeszytów Literackich" itd.), książka kreśli portret jednej z najbardziej wyrazistych osobowości pokolenia (zwanego przez historyków literatury "pokoleniem Nowej Fali") i formacji (zwanej przez historyków polityki "komandosami").

Intryguje wczesnym rozpoznaniem sporów, jakie dziś toczymy (jak w przenikliwym tekście "Nowe oblicze Warszawy" z wiosny 1980 roku), jasnym sformułowaniem wzajemnych pretensji między "Zeszytami Literackimi" - jednym z najważniejszych czasopism polskich, utworzonych w 1982 roku w Paryżu - a tzw. pokoleniem bruLionu (w wywiadzie, który przeprowadził Cezary Michalski), wyjaśnieniem koncepcji literatury, zawieszonej między polityką a sprawami uniwersalnymi.

Autorka, założycielka i redaktorka "Zeszytów Literackich", Barbara Toruńczyk była gościem "Klubu Trójki". Posłuchaj całej rozmowy!

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Program poprowadził Jerzy Sosnowski.

sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Trójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Znany pisarz Amos Oz gościł w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 10:21
Jest jednym z najważniejszych pisarzy na świecie. Co roku wymienia się go jako kandydata do Literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj książki, które wypada znać

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:20
- Kiedyś kanon był kluczem do grona ludzi kulturalnych. Choćbyś był na torturach, nie można było przyznać się, że nie znasz "Ferdydurke" Gombrowicza. Taka nieznajomość skazywała na śmierć cywilną. Czy dzisiaj kanon w takim sensie w ogóle istnieje? - pytał Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń