Kultura

Co Bóg zrobił szympansom i inne pytania Jerzego Sosnowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 23:23
Czy niewiara może być równie obolała jak wiara? Czy Duch Święty jest duchem stadionowym? I czy Hiob miał rację, mając pretensję do Boga? Nad tym wszystkim zastanawia się Jerzy Sosnowski w książce "Co Bóg zrobił szympansom?".
Audio
  • Dariusz Bugalski rozmawia z Jerzym Sosnowskim - pisarzem, dziennikarzem Trójki i autorem książki pt. "Co Bóg zrobił szympansom?" (Klub Trójki)
Jerzy Sosnowski, gospodarz audycji Klub Trójki, tym razem był jej gościem. Dziennikarz opowiadał słuchaczom o swojej nowej książce, w której dotyka tematyki religii i wiary
Jerzy Sosnowski, gospodarz audycji "Klub Trójki", tym razem był jej gościem. Dziennikarz opowiadał słuchaczom o swojej nowej książce, w której dotyka tematyki religii i wiaryFoto: Andrzej Bołdaniuk

Pisarz i doskonale znany słuchaczom Trójki dziennikarz radiowy zaprasza nas do rozmowy o tym, co nieoczywiste i nieokreślone, a jednak będące doświadczeniem tysięcy ludzi. To wiara.

Choć powiedziano i napisano o niej bardzo wiele, dla każdego wierzącego (i niewierzącego także) ma ona inny wymiar. O jakiej wierze mówi Jerzy Sosnowski? - To wiara, o której mogę pisać z wnętrza doświadczenia. Wiara związana z niepewnością i świadoma nieoczywistości wyborów - wyjaśnia pisarz.

W rozmowie z Dariuszem Bugalskim dziennikarz mówi o religii, która "obrosła instytucjami", "zmieszała się z pragnieniem władzy i samą siebie obrzydziła Europejczykom". Jednocześnie dzieli się doświadczeniem wiary, która nie jest pewnością, a także odpowiada na pytania o to, za co lubi Kościół katolicki i... co Bóg zrobił szympansom.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Jerzy Sosnowski
Data emisji: 10.11.2015
Godzina emisji: 21.07

iwo/fbi

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 10:59
To książka dziwna, bo niedokończona. Jej tytuł - "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" - może sugerować, że jest to antyreligijna rozprawa, podczas gdy rzecz ma się zupełnie odwrotnie.
rozwiń zwiń