Kultura

Teatr Wiczy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:00
W pierwszej połowie lat 90. panowała moda na teatry nieinstytucjonalne, w instytucjonalnych panował natomiast zastój, który dziś oceniamy jako ciszę przed burzą (rok 1997).
Audio
Spektakl Dobroć nasza dobroć
Spektakl "Dobroć nasza dobroć"Foto: Piotr Frąckiewicz

Teatr alternatywny, off-owy, niezależny. Różnie nazywały siebie małe grupy teatralne, na różne sposoby próbowano je klasyfikować. Przeważnie miały swoje początki w ruchu studenckim. Działały naturalnie i te, powstałe w poprzedniej epoce, które głównie kontestowały ustrój. W tych okolicznościach, w 1991 roku powstał w Brodnicy Teatr Wiczy, od 1998 roku, działający w Toruniu. Kiedy Romuald Wicza Pokojski wraz z Aleksandrą Szymańską wygrali konkurs na dyrektorów Biura Gdańsk i Metropolia ESK 2016 (skracamy historię zawodową Romualda Pokojskiego, gdyż jest w niej też etap warszawski), zadawaliśmy sobie pytanie o losy Teatru Wiczy. Gdańsk nie został ESK, natomiast Romuald Wicza Pokojski pozostał w Gdańsku, wybrany na dyrektora Teatru Miniatura. Szczęśliwie w 2016 roku rozpoczął on wraz z zespołem Wiczy przygotowania do premiery na 25-lecie swojego teatru. Odbyły się pokazy przedpremierowe, na premierę zabrakło środków. Zorganizowano zbiórkę, premiera odbyła się i 2 oraz 3 lutego zostanie pokazana w Teatrze Gdynia Główna. "Dobroć nasza dobroć" – taki tytuł nosi sztuka, napisana wyreżyserowana przez twórcę grupy i z jego scenografią. To dobry moment, by przypomnieć historię Teatru Wiczy, ale też, żeby zacząć na nowo przyglądać się polskiej alternatywie teatralnej. Może uda się stworzyć cykl , pod hasłem "Mała antologia teatru alternatywnego", w skrócie: "Mantologia". Niedawno swój jubileusz obchodził senior czyli OPT Gardzienice (teatr źródeł), o swoim istnieniu przypomina teatr średniego pokolenia "Biuro Podróży". 


. .

Zaczynamy w nocy z 25 na 26 spotkaniem z reprezentacją Teatru Wiczy. W studiu Radia Gdańsk założycielowi grupy - Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu - towarzyszyli: Zofia Nather i Krystian Wieczyński. Nasi goście opowiedzą o premierze, ale też przyjrzymy się miejscu teatru alternatywnego na współczesnej mapie teatralnej. Ponadto, w studiu w Warszawie towarzyszył nam Radosław Garncarek, a Radosław Smużny połączył się z nami telefonicznie z Torunia.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.01.2018
Godzina emisji: 0.05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:00
Początek był skromny. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek większość wydawców traktowała z dystansem. Wrocławskich organizatorów to jednak nie zniechęcało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie roku 2017

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 04:00
Ostatnie w tym roku wydanie "Trójki pod Księżycem" było nietypowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery w poznańskich teatrach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 02:00
Niebawem tradycją stanie się, że na początku roku, czyli w połowie sezonu, łączymy się z Poznaniem po to, by spotkać się z dwoma teatrami, Polskim i Nowym.
rozwiń zwiń