Kultura

Historie zaklęte w kamienicach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 08:54
- Najciekawsze w tej książce jest to, że te ocalałe budynki, o których piszą i które fotografują autorzy są tylko pretekstem do opowiedzenia historii konkretnych osób - mówił Michał Nogaś o drugim tomie publikacji "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
Audio
Emilii Plater 911. W mieszkaniu Elżbiety Sołtan zachowały nie tylko  się oryginalne  parkiety i stiuki z początku XX wieku, ale też całe dawne wyposażenie
Emilii Plater 9/11. W mieszkaniu Elżbiety Sołtan zachowały nie tylko się oryginalne parkiety i stiuki z początku XX wieku, ale też całe dawne wyposażenieFoto: Fot.: Jan Brykczyński, źródło: dsh.waw.pl

Rok temu Michał Nogaś opowiadał w "Trójkowym znaku jakości" o książce "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy". Właśnie ukazał się drugi tom tej wspaniałej opowieści o przedwojennej Warszawie. Tworzyli go, tak jak wcześniej, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński. Ona od lat dokumentuje to, co zostało ze starej Warszawy, poza "Ostańcami" współtworzyła m.in. przepiękną książkę o stołecznych kapliczkach. Z kolei on należy do grona najlepszych młodych polskich fotografów, współtowrzył doceniany w kraju i za granicą kolektyw Sputnik Photos.

/

Na samym początku drugiej części książki Magdalena Stopa pisze: "Szukam w Warszawie osób, które od lat 30. mieszkają pod tym samym adresem. Trudne zadanie, wędruję szlakiem nielicznych kamienic i czuję, jakbym chodziła po innym mieście. Lubię oddychać tą atmosferą: oglądam domy, które nadal mają te same mury, piece i parkiety, zagaduję dozorcę, pytam o ludzi, którzy mogą mi opowiedzieć historie ukryte w kamienicach".

 W trakcie tej wędrówki odwiedzamy między innymi mieszkanie, które... znają miliony osób na świecie. Przy dawnej ulicy Leopoldyny (dzisiejsza Emilii Plater), gdzie od dziecka mieszka pani Elżbieta Sołtan, kręcono zdjęcia m.in. do "Pianisty" Romana Polańskiego, "Dekalogu" Kieślowskiego czy "Korczaka" Andrzeja Wajdy.

- Najciekawsze w tej książce jest to, że te ocalałe budynki, o których piszą i które fotografują autorzy są tylko pretekstem do opowiedzenia historii konkretnych osób: bohaterów powstania warszawskiego, tych, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, tych, którzy po wojnie  odbudowywali stolicę - mówi Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na antenie Trójki w każdy piątek o 7.40.

(pg)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kamienice, które przetrwały wojnę (zobacz film i zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:00
- W tym mieście kamienica pamiętająca dawne czasy to skarb - twierdzi Michał Nogaś i zachęca, nie tylko mieszkańców stolicy, do przeczytania książki "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
rozwiń zwiń