X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Historie zaklęte w kamienicach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 08:54
- Najciekawsze w tej książce jest to, że te ocalałe budynki, o których piszą i które fotografują autorzy są tylko pretekstem do opowiedzenia historii konkretnych osób - mówił Michał Nogaś o drugim tomie publikacji "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
Audio
Emilii Plater 911. W mieszkaniu Elżbiety Sołtan zachowały nie tylko  się oryginalne  parkiety i stiuki z początku XX wieku, ale też całe dawne wyposażenie
Emilii Plater 9/11. W mieszkaniu Elżbiety Sołtan zachowały nie tylko się oryginalne parkiety i stiuki z początku XX wieku, ale też całe dawne wyposażenieFoto: Fot.: Jan Brykczyński, źródło: dsh.waw.pl

Rok temu Michał Nogaś opowiadał w "Trójkowym znaku jakości" o książce "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy". Właśnie ukazał się drugi tom tej wspaniałej opowieści o przedwojennej Warszawie. Tworzyli go, tak jak wcześniej, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński. Ona od lat dokumentuje to, co zostało ze starej Warszawy, poza "Ostańcami" współtworzyła m.in. przepiękną książkę o stołecznych kapliczkach. Z kolei on należy do grona najlepszych młodych polskich fotografów, współtowrzył doceniany w kraju i za granicą kolektyw Sputnik Photos.

/

Na samym początku drugiej części książki Magdalena Stopa pisze: "Szukam w Warszawie osób, które od lat 30. mieszkają pod tym samym adresem. Trudne zadanie, wędruję szlakiem nielicznych kamienic i czuję, jakbym chodziła po innym mieście. Lubię oddychać tą atmosferą: oglądam domy, które nadal mają te same mury, piece i parkiety, zagaduję dozorcę, pytam o ludzi, którzy mogą mi opowiedzieć historie ukryte w kamienicach".

 W trakcie tej wędrówki odwiedzamy między innymi mieszkanie, które... znają miliony osób na świecie. Przy dawnej ulicy Leopoldyny (dzisiejsza Emilii Plater), gdzie od dziecka mieszka pani Elżbieta Sołtan, kręcono zdjęcia m.in. do "Pianisty" Romana Polańskiego, "Dekalogu" Kieślowskiego czy "Korczaka" Andrzeja Wajdy.

- Najciekawsze w tej książce jest to, że te ocalałe budynki, o których piszą i które fotografują autorzy są tylko pretekstem do opowiedzenia historii konkretnych osób: bohaterów powstania warszawskiego, tych, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, tych, którzy po wojnie  odbudowywali stolicę - mówi Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na antenie Trójki w każdy piątek o 7.40.

(pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kamienice, które przetrwały wojnę (zobacz film i zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:00
- W tym mieście kamienica pamiętająca dawne czasy to skarb - twierdzi Michał Nogaś i zachęca, nie tylko mieszkańców stolicy, do przeczytania książki "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
rozwiń zwiń