X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
Audio
  • Rozmowa z prof. Stefanem Chwinem, laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (Poranek Dwójki)
  • Z Joanną Bokszczanin o cyklu "Młode talenty w Muzeum Fryderyka Chopina" rozmawia Anna Skulska (Poranek Dwójki)
Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?
Foto: Zach Beauvais?Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Profesor Stefan Chwin, znakomity prozaik, krytyk literacki, eseista oraz historyk literatury, został doceniony za wkład w rozwój współczesnej literatury i kultury, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską oraz europejską kulturą XIX i XX wieku. Jak podkreślał w Dwójce laureat, gdańska nagroda  daje mu nadzieję na to, że humaniści będą lepiej traktowani.

- Jest miasto i są ludzie, którzy zdają sobie sprawę, jak istotną sprawą jest obecność w kulturze tego, co nazywamy relfeksją humanistyczną - mówił prof. Chwin, przywołując współczesne problemy humanistyki,  podważanie, w wielu kręgach, jej wartości dla społeczeństwa. - Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - oceniał pisarz. Jak przypominał, humanistyka przekazuje przecież bardzo istotne informacje dotyczące natury ludzkiej czy funkcjonowania społeczeństwa. - Wydziały humanistyczne powinny być traktowane jako ważna kuźnia osobowości obywatelskich i politycznych - stwierdził.

***

W naszej porannej audycji mówiliśmy też o cyklu "Młode talenty w Muzeum Fryderyka Chopina".

Młode Talenty to projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Główną ideą projektu jest promocja utalentowanych, młodych, polskich pianistów poprzez szerszą niż dotychczas ich prezentację w ramach wydarzeń artystycznych Instytutu.
W każdy czwartek (z wyjątkiem dni świątecznych) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Muzeum odbywają się godzinne recitale pianistów zarekomendowanych przez wybitnych profesorów i pedagogów polskich uczelni muzycznych.

***

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło też "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu wybiera wokalistka Urszula Dudziak)

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

30 stycznia (czwartek)

mm/mc/jp

Zobacz więcej na temat: Gdańsk literatura NAUKA
Komentarze1
aby dodać komentarz
bogu5552014-01-30 07:26 Zgłoś
Dzisiaj w Poranku pan ksiądz opowiadał o Czesławie spełniającym życzenia . Bardzo fajne ale nie podał bliższych namiarów na owego Czesława. Może szanowna Redakcja coś wie. Czy Czesław poza zajmowaniem miejsc w autobusach ma jakieś inne specjalizacje? A w pociągach? A finansowe życzenia uwzględnia? Ze złotą rybką mam złe doświadczenia a św .Mikołaj to jakaś lipa. Czesław spełniający życzenia budzi nadzieję. Jutro siedzę przy głośniku i czekam na dalsze informacje o Czesławie spełniającym życzenia. Gorąco polecam
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 20:30
W dziewiątą rocznicę śmierci Poety zapraszamy na audycję, w której o związkach autora "Doliny Issy" z Gdańskiem opowiedzą Krystyna i Stefan Chwinowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń