Kultura

Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
Audio
  • Rozmowa z prof. Stefanem Chwinem, laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (Poranek Dwójki)
  • Z Joanną Bokszczanin o cyklu "Młode talenty w Muzeum Fryderyka Chopina" rozmawia Anna Skulska (Poranek Dwójki)
Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?
Foto: Zach Beauvais?Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Profesor Stefan Chwin, znakomity prozaik, krytyk literacki, eseista oraz historyk literatury, został doceniony za wkład w rozwój współczesnej literatury i kultury, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską oraz europejską kulturą XIX i XX wieku. Jak podkreślał w Dwójce laureat, gdańska nagroda  daje mu nadzieję na to, że humaniści będą lepiej traktowani.

- Jest miasto i są ludzie, którzy zdają sobie sprawę, jak istotną sprawą jest obecność w kulturze tego, co nazywamy relfeksją humanistyczną - mówił prof. Chwin, przywołując współczesne problemy humanistyki,  podważanie, w wielu kręgach, jej wartości dla społeczeństwa. - Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - oceniał pisarz. Jak przypominał, humanistyka przekazuje przecież bardzo istotne informacje dotyczące natury ludzkiej czy funkcjonowania społeczeństwa. - Wydziały humanistyczne powinny być traktowane jako ważna kuźnia osobowości obywatelskich i politycznych - stwierdził.

***

W naszej porannej audycji mówiliśmy też o cyklu "Młode talenty w Muzeum Fryderyka Chopina".

Młode Talenty to projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Główną ideą projektu jest promocja utalentowanych, młodych, polskich pianistów poprzez szerszą niż dotychczas ich prezentację w ramach wydarzeń artystycznych Instytutu.
W każdy czwartek (z wyjątkiem dni świątecznych) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Muzeum odbywają się godzinne recitale pianistów zarekomendowanych przez wybitnych profesorów i pedagogów polskich uczelni muzycznych.

***

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło też "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu wybiera wokalistka Urszula Dudziak)

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

30 stycznia (czwartek)

mm/mc/jp

Zobacz więcej na temat: Gdańsk literatura NAUKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 20:30
W dziewiątą rocznicę śmierci Poety zapraszamy na audycję, w której o związkach autora "Doliny Issy" z Gdańskiem opowiedzą Krystyna i Stefan Chwinowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń