X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:30
- Wydaje się, że tylko architektura i fundator obrazu Federiko da Montefelto są prawdziwi. Madonna z Dzieciątkiem, święci i aniołowie to zaś zjawy - oceniała obraz krytyk sztuki dr Grażyna Bastek.
Audio
Piero della Francesca: Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych (fragm.)
Piero della Francesca: Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych (fragm.)Foto: wikipedia, domena publiczna

Czas i okoliczności powstania dzieła są tematem hipotez wysuwanych przez historyków sztuki. Obraz został wykonany w Urbino dla księcia Federica da Montefeltro, przedstawionego na pierwszym planie, w zbroi, w pozycji klęczącej z dłońmi złożonymi do modlitwy. Obraz interpretowano jako wojenne ex voto lub jako nawiązanie do turnieju rycerskiego rozegranego w 1459 roku, podczas którego Montefeltro odniósł ciężkie rany i był bliski śmierci. Wiadomo, że obraz był wykonany do kaplicy grobowej księcia.

/

Dr Grażyna Bastek zwierzyła się, że "Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych” Piero della Francesca jest jej ulubionym obrazem i jednym z niewielu dzieł sztuki malarskiej, który wywarł na nią ogromne wrażenie, od kiedy zobaczyła go w oryginale.

- Obraz robi kolosalne wrażenie bowiem widzimy nawę Kościoła, a w oddaleniu absydę (…) na skrzyżowaniu naw, nawy głównej z nawą boczną (…) utytułowana jest grupa, typowa sacra converzacione z XV wieku - Madonna z Dzieciątkiem na tronie, wokół nich święci, a jeszcze w oddali anioły. I, co też wcale nie zaskakujące, klęczący fundator tego obrazu Federiko da Montefelto. Sprawia to jednak takie wrażenie, jakby była namalowana tylko architektura i postać Federiko da Montefelty, natomiast kiedy się ogląda ten obraz w oryginale, może to moje złudzenie, ale wydaje się, że tpozostałe postaci nie istnieją, że one są zjawami – opowiadała.

Krytyk sztuki zwracała uwagę, że Madonna wcale nie trzyma Dzieciątka, nie podtrzymuje go, ma ręce złożone w geście modlitwy, natomiast Dzieciątko śpi i leży tak, że przypomina nam przedstawienie piet.

Grażyna Bastek zwróciła uwagę na czerwonokrwisty dywan i koral na szyi Dzieciątka, co antycypuje przyszłą jego mękę i śmierć.

- Innym niezwykłym elementem w tym obrazie jest absyda, której zwieńczenie ma kształt muszli (…), z której spływa zapewne strusie jajo. To jajo wiszące z muszli może być rozumiane jako perła i być może jest to aluzja do niepokalanego poczęcia Marii – tłumaczyła w Programie Drugim Polskiego Radia.

Audycję prowadził Michał Montowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jest taki obraz: Piero della Francesca "Zmartwychwstanie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 22:08
4 kwietnia 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękno ludzkie, twarze lasu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 15:43
Wystawa "Melozzo. Piękno ludzkie od Piera della Franceski do Rafaela", dwa głośne włoskie filmy, rozmowa z artystą Michaelem Flynnem oraz szarmancka Rumunia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cienie boskiego piękna na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 07:10
Bez jego aniołów nie byłoby Madonn Rafaela. Melozzo Da Forli odegrał ważną rolę w rozwoju rzymskiego malarstwa iluzjonistycznego, wystawę jego dzieł pokazuje właśnie Muzeum Św. Dominika w Forli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W krainie sztuk plastycznych i literatury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:52
Malarstwo włoskie XV i XVI wieku, słynne freski, obrazy rzeźby oraz artyści parający się piórem. Audycja z udziałem dr Bożeny Fabiani.
rozwiń zwiń