X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

W cieniu włoskiej ulicy Giorgia de Chirico

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:00
De Chirico był zafascynowany placami we włoskich miasteczkach. Lubił uwieczniać je w pełnym słońcu. Jednak w ten pełen ładu pejzaż wprowadzał element niepokoju. O jednym z jego najsłynniejszych dzieł o tej tematyce "Melancholia i tajemnica ulicy" opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • W cieniu włoskiej ulicy Giorgia de Chirico (Jest taki obraz/Dwójka)
Gdzieś w Toskanii...
Gdzieś w Toskanii...Foto: Małgorzata Gałdysińska/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

- Podobno to Apollinaire wymyślał tytuły obrazom Giorgia de Chirico. Być może myślelibyśmy o nich nieco inaczej, gdyby nie te tytuły - zwracała uwagę dr Grażyna Bastek.

De Chirico malował w czasach, kiedy na świecie szalały prądy awangardowe. We Włoszech futuryści ogłosili swój słynny manifest, nawołujący do spalenia Luwru i oderwania się od klasyki malarskiej. Tymczasem De Chirico tworzy w stylu niemalże renesansowym, wraca do przeszłości, mitologii. Elementy dawnych założeń widać chociażby w jego obrazach przedstawiających place we włoskich miasteczkach.

- On malował miasta w czasie sjesty: opustoszałe, wypełnione słońcem. O tej porze nie da się przejść przez plac inaczej niż podcieniami. Mamy tę atmosferę w jego obrazach, ale jednocześnie nie ma w nich tego ładu i logiki, która jest w obrazach XV-wiecznych. Ich niepokój bierze się ze sprzeczności - zwracał uwagę gość Michała Montowskiego.

Na słynnym obrazie De Chirico "Melancholia i tajemnica ulicy" ostre, śródziemnomorskie słońce dzieli plan na dwie części: jedną pogrążoną w cieniu, a drugą w słońcu. W jasnej, po lewej stronie, biegnie dziewczynka z kołem w kierunku cienia rzucanego przez jakąś niewidoczną na obrazie postać.- Proszę zwrócić uwagę, że ta dziewczynka rzuca cień po słonecznej stronie i przy okazji sama jest cieniem. Nie zgadzają się tez perspektywy budynków...

Zdaniem dr Grażyny Bastek to świadomy zabieg, którym De Chirico wprowadzał dialog z renesansowymi dziełami mistrzów, z dziedzictwem włoskim. - On porzucał logiczny sens sztuki wbrew oczywistej rzeczywistości...

Więcej na temat dzieła, które Giorgio de Chirico namalował w 1914 r. w nagraniu audycji "Jest taki obraz".

bch

Zapraszamy również na stronę FB audycji

Facebook.com/JestTakiObraz

Zobacz więcej na temat: malarstwo SZTUKA Włochy
Komentarze1
aby dodać komentarz
zima2013-12-08 10:24 Zgłoś
Pani Małgorzata Pęcińska powiedziała przed audycją, że to nie lada wyzwanie, audycja o obrazach w radiu :) To prawda, i jakie to wspaniałe, że można oddać słowami to, co się widzi. To też talent. Zawsze czekam na te audycje, szkoda, że to tylko kwadrans.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tytoniowi pijacy w nastrojowych pozach. Pędzlem Judith Leyster

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 13:10
W audycji "W stronę sztuki" zapraszamy na ostatnią gawędę dr Bożeny Fabiani o Judith Leyster, holenderskiej malarce okresu baroku, nieznanej w Polsce, a od XIX w. mozolnie wydobywanej z zapomnienia we własnej ojczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzenie Hopperem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:30
- Jego obrazy bardzo łatwo się zapamiętuje. Często przywołuje się je w sytuacjach nieartystycznych, na stacjach benzynowych czy hotelach - mówił w Dwójce dr Filip Lipiński, autor książki "Hopper wirtualny", wydanej w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń