Kultura

Premiery kinowe tygodnia: "Ostatni pojedynek", "Venom 2: Carnage", "Nowy porządek" i "Wyspa Bergmana"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:22
Na co warto wybrać się do kina w weekend? Na ekrany polskich kin wchodzi m.in. najnowszy film Ridleya Scotta według scenariusza Bena Afflecka i Matta Damona, z Adamem Driverem w obsadzie.
Plakaty do filmów: Ostatni pojedynek, Venom 2: Carnage, Nowy porządek i Wyspa Bergmana
Plakaty do filmów: "Ostatni pojedynek", "Venom 2: Carnage", "Nowy porządek" i "Wyspa Bergmana"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
26:01 Jedynka/Magazyn bardzo filmowy - 14.10.2021 premiery Życie i twórczość Andrzeja Munka i premiery filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Ostatni pojedynek" - dramat historyczny wyreżyserowany przez Ridleya Scotta. Opiera się na książce o tym samym tytule autorstwa Erica Jagera. Scenariusz napisali Nicole Holofcener, Ben Affleck i Matt Damon. To opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w scenerii XIV-wiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym.


Ostatni pojedynek - zwiastun #1 Profil: 20th Century Studios Polska


"Venom 2: Carnage" - amerykański film akcji na podstawie serii komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Ciało dziennikarza Eddiego Brocka (Tom Hardy) w wyniku eksperymentu scala się z obcą formą życia - Venomem. W drugiej części - będącej kontynuacją filmu "Venom" z 2018 roku - poznajemy Carnage'a (Woody Harrelson). Za reżyserię odpowiada Andy Serkis.


 VENOM 2: CARNAGE. PIERWSZY ZWIASTUN! W kinach od 17 września! Profil: TYLKOHITY


"Nowy porządek" - meksykańsko-francuski dramat w reżyserii Michela Franco. Jego akcja rozgrywa się w dystopijnej niedalekiej przyszłości. Wystawne wesele przeradza się w walkę klas. 


Nowy porządek (2020) zwiastun PL, w kinach od 15 października Profil: GutekFilm


"Wyspa Bergmana"dramat w reżyserii i według scenariusza Mii Hansen-Løve. Para amerykańskich filmowców Chris i Tony przyjeżdża latem na wyspę Fårö. W tym miejscu, w którym żył i tworzył swoje najbardziej znane dzieła Bergman, mają nadzieję znaleźć inspirację do nowych filmów. Granica między rzeczywistością a fikcją zaczyna się stopniowo zacierać i rozdzielać parę.

WYSPA BERGMANA - zwiastun PL Profil: kinopodbaranami

Poza tym w audycji:

Sto lat temu - 16 października 1921 roku - urodził się Andrzej Munk - jeden z przedstawicieli polskiej szkoły filmowej, operator i reżyser, znany przede wszystkim jako twórca tragikomicznych filmów rozrachunkowych takich jak "Eroica" (1957) i "Zezowate szczęście" (1960), ale także dramatu wojennego "Pasażerka" (1963), który okazał się pośmiertnym wielkim sukcesem reżysera.

Munk poddawał dekonstrukcji obowiązujące interpretacje ideowo-historiograficzne. Jako pierwszy polski filmowiec w 1956 roku podjął się rozrachunku ze stalinizmem w filmie "Człowiek na torze". Poddawał krytycznej analizie heroiczne mity narodu polskiego, przebijając się do prawdy o człowieku. Wywarł silny wpływ na takich polskich reżyserów jak: Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Marek Koterski.

Czytaj także:

O 34. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (8.10-17.10) - dorocznym przeglądzie odbywającym się w październiku w Warszawie, podczas którego prezentowane są nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego. W trakcie festiwalu odbywa się plebiscyt publiczności. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wdzięk, talent i temperament. Brigitte Bardot skończyła 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:50
Choć od początku stanowiła uosobienie wdzięku i zmysłowości, na pierwszą rozbieraną sesję zdecydowała się dopiero w wieku 40 lat. Kiedy zniknęła z wielkiego ekranu, wciąż było o niej głośno. Poświęciła się walce o prawa zwierząt, zabierała głos również w kwestii imigrantów. Brigitte Bardot, 28 września, skończyła 87 lat.
rozwiń zwiń