Kultura

Maria Zmarz-Koczanowicz, kronikarka naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 21:00
Maria Zmarz-Koczanowicz to reżyser, która wybrała sobie dwa nurty artystyczne. Stworzyła dokumentalne portrety wielu wybitnych osobowości, głównie świata artystycznego, kręci też filmy będące zapisem naszych najnowszych dziejów.
Audio
  • Maria Zmarz-Koczanowicz, wybitna przedstawicielka polskiej szkoły dokumentu filmowego (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Maria Zmarz-Koczanowicz
Maria Zmarz-KoczanowiczFoto: TVP/PAP- Jan Bogacz

Bohaterka udycji dokumentowała takie postaci jak Czesław Miłosz, Krzysztof Kieślowski, Leszek Kołakowski, Jerzy Turowicz, Wiera Gran, czy Jerzy Grotowski. - Chyba takim pierwszym portretem był film o Irenie Krzywickiej, słynnej pisarce, można powiedzieć protofeministce - wspomina reżyser. Przyznaje, że kiedy skończya studia obawiała sie takich filmów, bo psychicznie będzie miała z nimi problem, z sytuację, że trzeba się do kogos zbliżyć, wyciągnąć z niego jak najwięcej, żeby film był dobry, a ona nie przełamie nieśmiałości. Ale film o Irenie Krywickiej udał się i zachęcił twórczynie do dalszej pracy w tym kierunku. Szczególnie wspomina filmy o Leszku Kołakowskim, Czesławie Miłoszu i Krzysztofie Kieślowskim

Jest też wnikliwą kronikarką Polski powojennej, choć obrusza się na to okreslenie. - Jest bardzo pochlebne, ale nie wiem, czy prawdziwe. Chyba takich kronikarzy jest sporo - mówi prowadzącej audycję Joannie Sławińskiej.

Jeden z najczęściej pokazywanych jej filmów to "Dworzec Gdański" o emigracji marcowej. Poprzedni dokument pt. "Gruba" to portret trzech pracownic kopalni węgla kamiennego. Pomimo ciężkiego fizycznego wysiłku, w życiu bohaterek nie brakuje humoru i pogody ducha.

Najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz "Notatki z życia. Edward Żebrowski" opowiada o życiu i twórczości jednego z najciekawszych polskich reżyserów filmowych, który zmarł w 2014 roku. Odnalezione po jego śmierci notatki posłużyły jako pretekst do opowiedzenia o fenomenie jego osobowości, która fascynowała wielu mu współczesnych -  uważali go za mędrca, kogoś kto ich inspirował. Jest w tej postaci tajemnica, z którą autorka tego biograficznego dokumentu próbuje się zmierzyć. Dokument zostanie pokazany podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który zaczyna sie 27 maja.

Posłuchaj całej rozmowy, by dowiedzieć się więcej o filmach gościa Jedynki, ich bohaterach i o warsztacie dokumentalisty. Na przykład, jak realizowany był film o Krzysztofie Kieslowskim, kręcony po smierci artysty.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Maria Zmarz-Koczanowic (reżyser filmowy, dokumentalistka)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 20.15

ag


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Trudne rodzinne relacje ujęte w przejmujący dokument

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 15:39
Jak powstawał najlepszy film dokumentalny Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Pawła Łozińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ikona" - za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 09:43
- "Ikona" opowiada o strasznym miejscu i bardzo biednych ludziach. Staraliśmy się tym filmem pomóc im przerzucić most między widzem a bohaterem m.in. poprzez pokazanie tego świata w piękny sposób - mówi reżyser Wojciech Kasperski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przedziały". Z kamerą w pociągu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:21
Dokument "Przedziały" w reżyserii Karola Starnawskiego, to jeden z tytułów, który znalazł się w programie trwającego właśnie 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
rozwiń zwiń