Kultura

Andrzej Ziemiański: Achaja miała być opowiadaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:20
Na półki księgarń trafia trzeci tom powieści "Pomnik Cesarzowej Achai". Autor przyznaje, że niedługo skończy pisać czwarty tom, zdradza też, że wiele inspiracji czerpie ze swoich snów.
Audio
  • Andrzej Ziemiański opowiada o świecie ze swych powieści o losach cesarzowej Achai (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Ziemiański
Andrzej ZiemiańskiFoto: Wojciech Kusiński

Andrzej Ziemiański opowieść o Achai tworzył bardzo długo. Blisko 10 lat opisywał jej losy i przechowywał w szufladzie. Co zadziwiające, autor nie prowadzi żadnego notesu, który pomaga mu poruszać się po stworzonym świecie. - Wszystkie moje notatki na temat Achai to dwie strony w małym notesie, to głównie spis nazwisk i imion własnych, a także krain geograficznych - zdradza autor.

okładka
okładka książki

"Pomnik Cesarzowej Achai. Tom III" to opowieść o czasach bardzo odległych, akcja książki toczy się tysiąc lat po wydarzeniach opisanych w "Achai". Świat, do którego zabiera nas autor, wzorowany jest na czasach rzymskich i starożytnej Grecji.

- W tym świecie warunki są ekstremalne. Dzieją się tam różne rzeczy, dochodzi do połączenia dwóch światów: tego racjonalnego, świata cywilizacji i technologii, i tego magicznego, świata czarów, zdarzeń możliwych do przewidzenia tylko przez czarowników - wyjaśnia gość "Stacji Kultura".
W powieściach Andrzeja Ziemiańskiego pojawia się też Rzeczpospolita. Dla autora naturalnym jest, że pisze o Polakach, bo to coś na czym się zna. - Gdybym pisał o Amerykanach byłbym nieautentyczny - zdradza.
Gość Czwórki nauczył się świadomie śnić, zdawać sobie sprawę, że w wybranym momencie znajduje się we śnie. Dzięki temu wiele inspiracji udaje mu się czerpać ze świata sennych mar.

(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Pracownia Kapuścińskiego - tajemnice warsztatu mistrza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:40
Pozostawił po sobie ponad 30 książek i na stałe wpisał się w historię polskiej literatury oraz dziennikarstwa. Teraz wspomnienie o słynnym reportażyście, pisarzu i znawcy Afryki powraca w filmie "Ryszard Kapuściński wyjechał...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Waszczyk: "Ocean" to raport z urlopu od życia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 13:00
- Ta książka jest alegorią życia 40-latka, która wyrusza w wielką podróż - opowiada autor "Oceanu". Maciej Waszczyk wybrał się w świat śladami Amelii Earhart i w barwny sposób opisał to, co go w tej podróży spotkało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń