X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Warszawa 1939 – lot wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 08:50
Film trwa 22 minuty i widać na nim Warszawę, jakiej prawie nikt dzisiaj nie pamięta. - Mój brat zobaczył dom rodziny, w którym urodził się przed wojną i spędził pierwsze lata, wiele osób rozpoznało domy rodziców - opowiada Krzysztof Jaszczyński, scenarzysta "Przelotu nad zdobytym miastem".
Audio
  • Krzysztof Jaszczyński gościem Kasi Dydo w "Stacji Kultura"

Film "Przelot nad zdobytym miastem" Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki pokazuje obraz nagrany przez niemieckiego pilota Luftwaffe w czasie przelotu nad Warszawą 28 września 1939 roku. - Bardzo wielu varsavianistów wykorzystywało te filmy do identyfikacji zdjęć wykonanych z ziemi, ponieważ widać było pewne charakterystyczne miejsca, ale nikt nie pomyślał, by je szerzej udostępnić i stąd pomysł na film, by te materiały przetworzyć w takiej formie, aby każdy wiedział, w którym miejscu przelatuje samolot - wyjaśnia gość Kasi Dydo.

Krzysztof Jaszczyński zaznacza, że ówczesna Warszawa była miastem wielkich kontrastów - z nowoczesną zabudową na Żoliborzu i Śródmieściem pełnym czynszowych kamienic, z podwórkami, studniami i ciężkimi warunkami do życia, ale dla warszawiaków było to ich ukochane miasto. "Przelot nad zdobytym miastem" to ostatni zapis jeszcze niezniszczonej stolicy. Cyfrowo odnowiony film pokazuje Warszawę tuż po rozpoczęciu II wojny światowej. W związ­ku z ogrom­nym za­in­te­re­so­wa­niem war­sza­wia­ków fil­mem Dom Spo­tkań z Hi­sto­rią zor­ga­ni­zował do­dat­ko­we po­ka­zy w najbliższy weekend.

Więcej o filmie i dalszych planach varsavianistów na stronie fundacji: www.warszawa1939.pl

(ed)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wyjątkowe zdjęcia powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:09
Jak wyglądało życie w Warszawie w latach 1945-1947? Jak zmieniała się architektura stolicy podczas jej odbudowy? Odpowiedź na te pytania znaleźć można na wystawie zdjęć dwóch warszawskich fotografek – Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sobie radzą europejskie miasta dotknięte kiedyś wojną?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:36
Wrocław, Kalingrad, Berlin, Drezno, Hiroszima, Warszawa - wszystkie mają za sobą tragedię, ale również odbudowę i rekonstrukcję. W DSH w Warszawie dowiesz się czy pamiętają o latach sprzed wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna z samolotu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:30
Powstał film pokazujący obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.
rozwiń zwiń