Kultura

Warszawa 1939 – lot wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 08:50
Film trwa 22 minuty i widać na nim Warszawę, jakiej prawie nikt dzisiaj nie pamięta. - Mój brat zobaczył dom rodziny, w którym urodził się przed wojną i spędził pierwsze lata, wiele osób rozpoznało domy rodziców - opowiada Krzysztof Jaszczyński, scenarzysta "Przelotu nad zdobytym miastem".
Audio
  • Krzysztof Jaszczyński gościem Kasi Dydo w "Stacji Kultura"

Film "Przelot nad zdobytym miastem" Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki pokazuje obraz nagrany przez niemieckiego pilota Luftwaffe w czasie przelotu nad Warszawą 28 września 1939 roku. - Bardzo wielu varsavianistów wykorzystywało te filmy do identyfikacji zdjęć wykonanych z ziemi, ponieważ widać było pewne charakterystyczne miejsca, ale nikt nie pomyślał, by je szerzej udostępnić i stąd pomysł na film, by te materiały przetworzyć w takiej formie, aby każdy wiedział, w którym miejscu przelatuje samolot - wyjaśnia gość Kasi Dydo.

Krzysztof Jaszczyński zaznacza, że ówczesna Warszawa była miastem wielkich kontrastów - z nowoczesną zabudową na Żoliborzu i Śródmieściem pełnym czynszowych kamienic, z podwórkami, studniami i ciężkimi warunkami do życia, ale dla warszawiaków było to ich ukochane miasto. "Przelot nad zdobytym miastem" to ostatni zapis jeszcze niezniszczonej stolicy. Cyfrowo odnowiony film pokazuje Warszawę tuż po rozpoczęciu II wojny światowej. W związ­ku z ogrom­nym za­in­te­re­so­wa­niem war­sza­wia­ków fil­mem Dom Spo­tkań z Hi­sto­rią zor­ga­ni­zował do­dat­ko­we po­ka­zy w najbliższy weekend.

Więcej o filmie i dalszych planach varsavianistów na stronie fundacji: www.warszawa1939.pl

(ed)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wyjątkowe zdjęcia powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:09
Jak wyglądało życie w Warszawie w latach 1945-1947? Jak zmieniała się architektura stolicy podczas jej odbudowy? Odpowiedź na te pytania znaleźć można na wystawie zdjęć dwóch warszawskich fotografek – Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sobie radzą europejskie miasta dotknięte kiedyś wojną?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:36
Wrocław, Kalingrad, Berlin, Drezno, Hiroszima, Warszawa - wszystkie mają za sobą tragedię, ale również odbudowę i rekonstrukcję. W DSH w Warszawie dowiesz się czy pamiętają o latach sprzed wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna z samolotu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:30
Powstał film pokazujący obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.
rozwiń zwiń