Kultura

Katarzyna Pawlak: za Chiny ludowe nie stanę się prawdziwą Szanghajką

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:10
Należy do elitarnego grona tłumaczy przysięgłych języka chińskiego i prowadzi bloga poświęconego Państwu Środka. Nam Katarzyna Pawlak opowiada dlaczego "za Chiny ludowe" nie przestanie interesować się Chinami.
Audio
  • Katarzyna Pawlak opowiada o książce "Za Chiny ludowe" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Pawlak: za Chiny ludowe nie stanę się prawdziwą Szanghajką
Foto: Glow Images/East News

 - Moja miłość do Chin bywa tak samo cierpka jak uczucie łączące dwoje ludzi - opowiada gość "Stacji Kultura". - Wiem, że obiekt mojego uwielbienia ma jakieś wady, ale darzę go sympatią mimo to.

I właśnie z tej sympatii zrodziła się książka "Za Chiny ludowe", w której Katarzyna Pawlak ukazuje wielość stylów życia i kultur w dzisiejszych Chinach. Robi to nie tylko z perspektywy turystki, ale przede wszystkim mieszkanki dwóch miast: Pekinu i Szanghaju: - Szanghaj w Chinach jest tak samo lubiany jak Warszawa w Polsce. To metropolia pod każdym względem "naj": najbogatsza, najliczniejsza, największa, najlepsza i najbardziej przekonana o swojej wielkości - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo.

"Za Chiny ludowe" to także migawki z chińskiej codzienności i z życia zwykłych ludzi - z prowincji i wielkich miast.

 - Starałam się, żeby ten obraz nie był jednorodny, bo Chiny nie są jednorodne. Są prowincje, które różnią się od siebie, tak jak różnią się europejskie kraje - mówi autorka książki. - Mają własny dialekt, własną kulturę, kuchnię i tradycję. Dlatego zależało mi, żeby moja opowieść przypominała mozaikę.

Całą rozmowę z Katarzyna Pawlak znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Monika Richardson zdradza tajemnice bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:00
Monika Richardson i Lidia Popiel wybrały się w daleką podróż, zapomnianym szlakiem bursztynu. Jak się okazuje, wciąż istnieją ludzie, którzy żyją jantarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kret: ta książka była pisana na kolanie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 11:00
W "Polsce według Kreta", autor prezentuje uroki i ciekawe, nieznane zakątki naszego kraju. Duża część tej książki została napisana podczas podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rowerowego siodełka świat wygląda inaczej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:45
- Rower daje wolność podróżowania - zgodnie twierdzą Agnieszka i Mateusz, którzy w pierwszą rocznicę ślubu wyruszyli w rowerową podróż przez świat.
rozwiń zwiń