Kultura

Zakopane na widokówkach z przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 14:16
Zakopane, górale, turyści ubrani w strojne suknie i kapelusze, szlaki górskie...Taki obraz Tatr z przełomu XIX i XX wieku wyłania się z albumu "O tatrzańskich pocztówkach".
Audio
  • Album "O tatrzańskich pocztówkach" świadectwem epoki (Eureka/Jedynka)
Zakopane od zawsze tętniło życiem (na zdjęciu młoda para w saniach zaprzężonych w konie podczas przejazdu przez miasto)
Zakopane od zawsze tętniło życiem (na zdjęciu młoda para w saniach zaprzężonych w konie podczas przejazdu przez miasto)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

To pierwsza publikacja zajmująca się widokówkami tatrzańskimi: ich historią i ludźmi, którzy je tworzyli. Album jest owocem ponad 25-letniej pracy badawczej i kolekcjonerskiej nieżyjącego od 2010 roku Adama Czarnowskiego. Autor jest w kręgach krajoznawców osobą znaną. Pracował i działał w PTTK.

Publikacja ma 500 stron. Zawarte w niej widokówki to świadectwo epoki, czyli końca XIX i początków XX wieków. - Jeśli porównamy obrazy robione przed I wojną światową i te robione kilkanaście lat później to zupełnie różne epoki, różne krajobrazy, niby takie same, ale różniące się, bo już w Zakopanem i okolicach ruszyło budownictwo pod turystów - opowiada redaktor książki Zbigniew Ładygin. Zastrzega, że to nie jest książka o Zakopanem. To książka o pocztówkach.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Zbigniew Ładygin (redaktor albumu "O tatrzańskich pocztówkach")

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 21.05

ag/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Nieobecne miasto". Ukryty wdzięk Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:46
- Gruźlica, Ceprzy i Żydzi są mniej widoczni. Zakopiańska warstwa pop przesłania wszystko – mówią w radiowej Jedynce autorzy książki "Nieobecne miasto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane - Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:00
W tym roku przypada 135. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci jednego z największych kompozytorów I połowy XX wieku Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń