Kultura

Sport w służbie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 23:00
"Sportowcy dla Niepodległej" to książka przypominająca postacie wielkich polskich sportowców okresu międzywojennego, takich jak Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz, Halina Konopacka i wielu innych. Co łączyło ich oprócz sportu? Wielki patriotyzm i miłość do ojczyzny.
Audio
  • Sportowcy walczący o niepodległość (Historie jak z książki/Trójka)
Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Węgry-Polska w Budapeszcie. Widoczni m.in.: Janusz Kusociński (1. z prawej), Maksymilian Hartlik (3. z prawej).
Mecz lekkoatletyczny mężczyzn Węgry-Polska w Budapeszcie. Widoczni m.in.: Janusz Kusociński (1. z prawej), Maksymilian Hartlik (3. z prawej).Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

"Sportowcy dla niepodległej" "Sportowcy dla Niepodległej"

– Faktem jest, że na co dzień nie żyjemy sportem. Postanowiłyśmy jednak stworzyć taką książkę. Miał to być nietypowy pomysł na uczczenie 100-lecia niepodległości. Uznałyśmy, że takimi, trochę zapomnianymi, postaciami zasłużonymi dla naszej wolności są właśnie sportowcy z okresu międzywojennego – mówi Aleksandra Wójcik, jedna z autorek książki "Sportowcy dla Niepodległej".

– Celem tej książki było "odkurzenie" tych osób, przywrócenie ich nieco do powszechnej świadomości. Ich nazwiska może i nie mówią zbyt wiele, ale mają oni zasługi zarówno w sporcie, jak i w walce o niepodległość. Przykładowo: Wacław Kuchar reprezentował Polskę w hokeju, lekkiej atletyce, łyżwiarstwie i, przede wszystkim, piłce nożnej. Strzelił w swojej karierze ponad tysiąc bramek – tłumaczy druga z autorek, Magdalena Stokłosa. – Myślę, że celem tej książki było pokazanie, jak nasi sportowcy potrafili w chwilach próby zamienić dres na mundur wojskowy. To chyba jest to, co mówiła jedna ze sportsmenek opisanych w książce, oszczepniczka Maria Kwaśniewska: dwudziestolecie międzywojenne było zbyt krótkie, ludzie nie poczuli się zupełnie wolni i gotowi byli się poświęcać i walczyć – dodaje.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji, w której również:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o sprowadzeniu Krzyżaków do Polski;
  • Też przeczytajcie: Michał Szukała poleca książkę "Podchmielona historia Warszawy. Warszawskie piwowarstwo od średniowiecza do współczesności";
  • Dzieje się historia;
  • Publicystyka Ignacego Paderewskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Aleksandra Wójcik i Magdalena Stokłosa (autorki książki "Sportowcy dla Niepodległej")
Data emisji: 17.07.2018 
Godzina emisji: 22.06

ml/kd

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Modernizacje społeczne po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 00:00
Joanna Kordiak z galerii Zachęta oraz Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW opowiedziały o wystawie i książce "Szklane domy. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po 1918 roku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowa biografia św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 00:00
Gościem Marka Stremeckiego była Joanna Sosnowska, autorka książki "Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II". W maju ukazał się pierwszy z czterech tomów. 
rozwiń zwiń