X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:00
Zaczyna się rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monika Małkowska wraz ze swoimi gośćmi rozmawiała o historii ikony, która przyczyniła się m.in. do obalenia komunizmu. 
Audio
  • Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Warszawa 1984-04-01. Uroczystość powitania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Placu Zamkowym
Warszawa 1984-04-01. Uroczystość powitania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Placu ZamkowymFoto: PAP/Wojciech Frelek

Pierwsza w 2018 roku "Niewidoczna strona sztuki" była poświęcona tajemnicom związanym z Matką Boską Częstochowską, najważniejszą polską ikoną. Przywołane zostały nieznane, sensacyjne wydarzenia, których bohaterką i sprawczynią była Matka Boska Jasnogórska.

– Jasna Góra zmieniła historię nie tylko Polski, ale też Europy. W jakiejś części też i świata – mówiła Monika Rogozińska, autorka książki "Polowanie na Matkę". Dziennikarka zauważa, że już od powstania ikony wierzono w jej cudowną moc. – Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej uchodził za cudowny już kilka lat po pojawieniu się w klasztorze. Niewidomy malarz króla Władysława Jagiełły przyjechał tam, pomodlił się, odzyskał wzrok i ten cud potwierdził rektor Akademii Krakowskiej – zaznaczył.

W audycji rozmawialiśmy także o cudach, które sprawiła Madonna, o ponad 20-letniej peregrynacji obrazu po komunistycznej wówczas Polsce i o reakcjach, jakie wywoływała ta wędrówka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Ewa Smulikowska (historyk sztuki, badaczka zbiorów na Jasnej Górze), Monika Rogozińska (dziennikarka, autorka książki "Polowanie na Matkę"), Krzysztof Tchórzewski (reżyser filmowy)
Data emisji: 13.01.2018
Godzina emisji: 16.07

kw/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:00
Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
rozwiń zwiń