Kultura

Sparzona ręka Flauberta i romantyczne wampiry

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 03:00
Gustave Flaubert mówił, że "Pani Bovary to ja". - Miał on poczucie wielkiej rewolucji nowożytnej, którą był romantyzm w Europie. Napisał w którymś z listów "tędy przeszedł romantyzm" w znaczeniu, że nic nie będzie takie samo jak wcześniej - mówi eseistka Renata Lis.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości "Szkoły uczuć" Gustave'a Flauberta? (Trójkowy chuligan literacki/ Trójka)
Przetworzony portret Gustawa Flauberta stworzony ok. 1895 r. przez siostrzenicę pisarza Caroline Commanville
Przetworzony portret Gustawa Flauberta stworzony ok. 1895 r. przez siostrzenicę pisarza Caroline CommanvilleFoto: Wikimedia/domena publiczna

Zakwestionował realizm Balzaca, odżegnywał się od naturalizmu Zoli, a dla Francuzów stał się niezwykle ważnym twórcą XIX-wiecznej powieści, który opowiedział im ich własną historię. - Odbyło się to na łamach "Szkoły uczuć", gdzie opisał rewolucję lutową 1848 roku i można powiedzieć, że ta książka dla Francuzów zaświadcza o imaginarium społecznym, problemach i debatach politycznych, ekonomicznych, gospodarczych, dotyczących sztuki, itp. - opowiada prof. Remigiusz Forycki.

Jak dodaje Renata Lis, w całej twórczości pisarza odczuwalne jest rozliczanie się z romantyzmem, epoką, której był beneficjentem i ofiarą. Nurt ten, jak wyjaśnia eseistka, ukształtował go, a jednocześnie pisarz nieustannie dobijał swojego "wampira romantycznego". - Gustave Flaubert nie przyznaje się, że był romantykiem, a warto pamiętać, że wiele z jego utworów ma dwie wersje, w tym jedną w stylu romantycznym - dodaje romanista.

Czym była sparzona ręka pisarza? Jak powstawały książki Gustave’a Flauberta? Co jego dzieła mają wspólnego z filmem? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście: 
Renata Lis (eseistka), prof. Remigiusz Forycki (romanista z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji:
20.11.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mądre, błyskotliwe i uniwersalne. Terapeutyczne aforyzmy Leca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 19:10
- Wielkość Stanisława Jerzego Leca polega na tym, że jak go dobrze poczytać, to znajdziemy w jego tekstach wszystko - mówi Daniel Zych, znawca i interpretator poezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieuleczalna choroba i chwile zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 16:40
- Główny bohater książki to trudna postać. Los tak sprawił, że ogląda swoje życie przez okno - mówi o swojej książce pt. "To nie jest opowieść dla młodych ludzi" Anna Janyska.
rozwiń zwiń