Kultura

Conrad, Sienkiewicz i ich skomplikowane relacje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:42
- Józef Konrad Korzeniowski i Henryk Sienkiewicz żyli mniej więcej w tym samym czasie, chociaż się nie spotykali. Gdyby się mieli spotkać, mogłoby to być nieprzyjemne - przyznał w swojej audycji Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Conrada i Sienkiewicza (Trójkowy chuligan literacki/ Trójka)
J. Conrad na znaczku pocztowym
J. Conrad na znaczku pocztowym Foto: Sergey Goryachev/Shutterstock.com

W związku z trwającym właśnie rokiem Josepha Conrada (czyli Józefa Konrada Korzeniowskiego) w "Trójkowym chuliganie literackim" przyjrzeliśmy się dokładnie jego twórczości, próbując porównać ją też z dziełami Henryka Sienkiewicz.   

Dr Karol Samsel przyznał, że twórczość Conrada (np. "Jądro ciemności") była odczytywana, jako element rywalizacji mocarstw kolonialnych i wzajemnego oskarżania się o to, kto jest okrutniejszy. - Ale głównym celem narracji conradowskich jest pokazanie, w jaki sposób biały człowiek traci panowanie nad swoim własnym językiem. To są opowieści o kolapsie słowników kolonialnych - mówił ekspert.

Karol Samsel Conrad próbował pisać w izolacji i zaangażowaniu jednocześnie

Afryka jest dość mocno obecna u obu pisarzy. Co zatem łączy, a co dzieli Sienkiewicz i Conrada? - Jest jedno ważne podobieństwo: obaj był zarażeni chęcią podróży. Jednak będąc pisarzami podobnego pokolenia, funkcjonowali w innych kulturach i przeciwstawiali się sobie. Sienkiewicz był silnie powiązany z krajem, a Conrad był pisarzem, który odszedł od polskości. Pamiętał o niej, ale była to kwestia drugiego planu - tłumaczył prof. Tadeusz Bujnicki.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy poświęconej różnym aspektom twórczości obu pisarzy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
dr Karol Samsel (polonista z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca twórczości Józefa Konrada Korzeniowskiego), prof. Tadeusz Bujnicki (znawca twórczości Henryka Sienkiewicza)
Data emisji:
6.05.2017
Godzina emisji: 15.07

ei/mz

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Na czym polega fenomen Josepha Conrada?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 12:18
- Joseph Conrad jest po prostu żelazną postacią literatury angielskiej. Wraca się do niej tak samo jak się wraca do Szekspira czy Cervantesa - uważa Mateusz Werner, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń