Kultura

"Kobiety ze Lwowa". Narodziny ruchów kobiecych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 14:00
– Mówimy o dwudziestoleciu międzywojennym. Pozycja kobiety w porównaniu z przełomem XIX i XX wieku czy z epokami wcześniejszymi jest już znacznie mocniejsza w społeczeństwie – ocenia Beata Kost.
Audio
  • "Kobiety ze Lwowa". Narodziny ruchów kobiecych w Polsce (Trójkowy chuligan literacki)
W audycji rozmawialiśmy także m.in. o różnicach w ruchach kobiecych kiedyś i dziś
W audycji rozmawialiśmy także m.in. o różnicach w ruchach kobiecych kiedyś i dziśFoto: Bogdan Sonjachny/shutterstock

Wydawnictwo Marginesy Wydawnictwo Marginesy

Jak przypomina Mateusz Matuszkowicz, Polska jest drugim krajem na świecie, który przyznał kobietom prawo wyborcze. – Myślę, że jest to ogromna zasługa kobiet o których piszę: Marii Dulębianki, Aleksandry Zagórskiej i Michaliny Mościckiej. Wszystkie one były związane ze Lwowem. Pierwsza z nich całą swoją działalnością walczyła o to, żeby kobiety na ziemiach polskich dostały prawa wyborcze. To trudny okres, bo co to znaczy "prawa wyborcze" pod zaborami – pyta retorycznie autorka "Kobiet ze Lwowa". 

Jak wykuwała się kobieca niezależność we Lwowie pod zaborem austriackim? Kiedy kobiety wywalczyły sobie możliwość zdawania matury i kontynuowania nauki na wyższej uczelni? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wspominaliśmy sprawę poszlakowego procesu Rity Gorgonowej i zbrodni, która wstrząsnęła Lwowem, a także mówiliśmy o handlu żywym towarem i próbach przeciwdziałania temu zjawisku w tym mieście w okresie przedwojennym. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Beata Kost (autorka książki "Kobiety ze Lwowa")
Data emisji: 2.12.2017
Godzina emisji: 16.07

gs/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kryminalny Wrocław Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:30
Eberhard Mock jest koneserem dobrych trunków, miłośnikiem smacznego jedzenia i wielbicielem kobiecych uroków. Ale nade wszystko to policjant kryminalny z Wrocławia pierwszej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Burek i "Topos", czyli literacka elita

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
"Topos" to dwumiesięcznik literacki ukazujący się od roku 1993. Jednak to nie tylko czasopismo, ale także i środowisko literackie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapalny jak iskra" – Stanisław Wyspiański

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:00
W kulturze polskiej próżno szukać człowieka tak wybitnego w wielu dziedzinach jak Stanisław Wyspiański. – Józef Mehoffer mówił o nim "człowiek-zjawisko" – opowiada Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń