Kultura

Piotr Wierzbicki: jak wyobrazić sobie Boga?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 18:00
Gościem Mateusza Matyszkowicza był Piotr Wierzbicki, autor książek poświęconych Chopinowi i Bachowi, a także świeżo wydanego eseju "Agnostyk i jego Bóg".
Audio
  • Jak metafizyka łączy się z muzyką? (Trójkowy chuligan literacki)
Piotr Wierzbicki
Piotr WierzbickiFoto: Szymon Pulcyn/PAP

W eseju Piotr Wierzbicki stara się prześledzić drogę, która wiedzie od metafizyki do muzyki albo od muzyki do metafizyki. Oba te słowa były bliskie starożytnym Grekom i dzięki nim weszły do samego rdzenia kultury europejskiej.


Okładka eseju "Agnostyk i jego Bóg" Piotra Wierzbickiego (fot. mat. promocyjne) Okładka eseju "Agnostyk i jego Bóg" Piotra Wierzbickiego (fot. mat. promocyjne)

– Agnostyk dopuszcza możliwość istnienia Boga. Ma świadomość, że na gruncie czysto rozumowym nie da się ani potwierdzić istnienia Boga, ani mu zaprzeczyć. Nie wie on więc, ale dopuszcza taką możliwość i stara się dociec. Należy tu zadać sobie pytanie: jaki Bóg jest, jeśli jest? Jak go sobie wyobrazić? Na czym opierać takie dochodzenie prawdy? – mów gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: 
Piotr Wierzbicki (dziennikarz, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, eseista)
Data emisji: 16.06.2018
Godzina emisji: 16.09

ml/mk


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wacław Holewiński: nie jest rozstrzygnięte, dlaczego te wydarzenia miały miejsce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:30
– Niektórzy historycy twierdzą, że 1905 rok to jest czwarte polskie powstanie. Niekoniecznie się z tym poglądem identyfikuję, natomiast był to niezwykle ważny rok w historii Polski – mówi Wacław Holewiński, autor książki "Pogrom 1905".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Narodowa – skarbnica historii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:20
Co kryją magazyny Biblioteki Narodowej? Jak przechowuje się zbiory? Co jest archiwizowane? Jak odkwasić papier? Co stanowi o wartości kulturalnej i historycznej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 17:20
Mateusz Matyszkowicz rozmawiał z prof. Włodzimierzem Boleckim o Gustawie Herlingu-Grudzińskim i jego sekretnym dzienniku, który rzuca na pisarza zupełnie inne światło. 
rozwiń zwiń