Kultura

Stanisław Krzemiński i jego "Drogi do wolności"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 17:00
W 2018 roku na ekranach pojawi się nowy serial "Drogi do wolności". Do rąk czytelników trafia właśnie książka "Iskra" –pierwszy tom sagi opartej na tej produkcji telewizyjnej. Z autorem historii, Stanisławem Krzemińskim, rozmawiał Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Drogi do wolności", czyli opowieść o sile kobiet (Trójkowy chuligan literacki)
Stanisław Krzemiński
Stanisław KrzemińskiFoto: Tomasz Gzell/PAP

"Iskra" autorstwa Stanisława Krzemińskiego (mat. promocyjne) "Iskra" autorstwa Stanisława Krzemińskiego (mat. promocyjne)

– Najpierw powstały scenariusze serialu "Drogi do wolności" i na ich bazie postanowiłem w pewnym momencie próbować ubrać to w formę literacką. Na podstawie tego kręgosłupa, tej struktury dramaturgicznej, zacząłem stawiać pierwsze kroki w literaturze. Tak narodził się pomysł sagi "Drogi do wolności". Pierwszy tom zatytułowany "Iskra" jest już w księgarniach. Pod koniec wakacji pojawi się tom drugi – "Jesienny poniedziałek", a potem trzeci  – "Zawierucha". Liczymy, że będzie on dostępny najpóźniej na przełomie listopada i grudnia – mówi Stanisław Krzemiński.

– Żyłem na przełomie wieków, ponieważ przez dużą część swojego życia mieszkałem z dziadkami i ciotką, którzy byli mocno ukorzenieni w wieku XIX. Takie wychowanie w otoczeniu dwóch kobiet dało mi perspektywę sięgającą tamtego stulecia. Mało z tego rozumiałem, ale opowiadane przez babcię historie o mojej prababce Emilii, która wspierała swoich mężczyzn w czasie powstania styczniowego, pokazały mi, że gdyby nie siła i determinacja kobiet, powstańcy nie mieliby oparcia – dodaje autor.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
Stanisław Krzemiński (producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta, autor sagi "Drogi do wolności")
Data emisji: 30.06.2018
Godzina emisji: 16.10

ml/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Siódma funkcja języka" Laurenta Bineta, czyli thriller filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 11:00
– Wyobraźmy sobie, że ulegamy małemu wypadkowi. Niegroźnemu, ale wymagającemu wizyty w szpitalu na serii badań. Jakie jest prawdopodobieństwo, że uznamy, że zdarzenie, które nas dotknęło, było skutkiem spisku służb francuskich, bułgarskich i sycylijskiej mafii? – pyta Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wierzbicki: jak wyobrazić sobie Boga?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 18:00
Gościem Mateusza Matyszkowicza był Piotr Wierzbicki, autor książek poświęconych Chopinowi i Bachowi, a także świeżo wydanego eseju "Agnostyk i jego Bóg".
rozwiń zwiń