Kultura

Cykl Michała Gołkowskiego, czyli prawda o człowieku ukryta w alternatywnej wersji historii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:05
– Każdy z nas żyje z maską na twarzy. Dowolny konflikt, taki jak chociażby wojna, jest jak kontrast wpuszczony w żyły podczas badania na obecność raka. W momencie, gdy w organizmie jest cokolwiek nie tak, kontrast zbiera się w takim miejscu i widać to na prześwietleniu – mówi Michał Gołkowski, autor właśnie wydanej powieści "Stalowe szczury. Otto". 
Audio
  • Jak nieistotne, wydawałoby się, wydarzenia mogłyby zmienić bieg historii? Michał Gołkowski o swoim cyklu "Stalowe szczury" (Trójkowy chuligan literacki)
Stalowe szczury. Otto
"Stalowe szczury. Otto"Foto: materiały prasowe/Wydawnictwo Fabryka Słów

Michał Gołkowski, Wydawnictwo Fabryka Słów/materiały prasowe Michał Gołkowski, Wydawnictwo Fabryka Słów/materiały prasowe

– Moje podejście do I wojny światowej czy też do Wielkiej Wojny, jak nazywali ją jej współcześni, jest nieco przewrotne, ponieważ moja wersja jest może nie alternatywna, ale nie do końca kanoniczna – przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza. Co to znaczy? – Wojna trwa dalej, technologia idzie dalej, degradacja społeczeństwa i ludzi idzie dalej. Natomiast założeniem było to, żeby mój czytelnik nie widział, gdzie się kończą twarde fakty, a gdzie zaczyna się mój wymysł. Ta wojna jest wojną inną, wojną przedłużoną wyłącznie po to, żebym nie musiał tak naprawdę być ograniczony faktami historycznymi – przyznaje autor "Stalowych szczurów". 

Jak rozrastała się historia opisana w kolejnych tomach "Stalowych szczurów"? Jakie "rodzynki" przygotował dla swoich czytelników Michał Gołkowski w najnowszym tomie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Michał Gołkowski
Data emisji: 23.02.2019
Godzina emisji: 14.44 

gs/mk

materiały prasowe/Wydawnictwo Fabryka Słów materiały prasowe/Wydawnictwo Fabryka Słów

gs/kul

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Łukasz Garbal: Jan Józef Lipski to wielki, pozytywny wzór

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 15:12
Lipski to legenda opozycji w PRL. Powstaniec warszawski, już od 1945 roku łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ałbena Grabowska: to historia ludzi, którzy chcieliby żyć normalnie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 15:00
Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzanice", czyli kryminał w mikrospołeczności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:12
– Mała społeczność to idealne miejsce na kryminał. Wszyscy się znają, emocje buzują i to stwarza pole do tworzenia różnrakich relacji między postaciami – mówi Katarzyna Puzyńska.
rozwiń zwiń