Kultura

Przejście przez obsesje Emmanuela Carrere’a

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 07:45
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" – to jedna z odpowiedzi, jakich udziela chińska Księga Przemian. A zatem ruszamy w drogę, którą poprowadzi nas spostrzegawczy kronikarz, bystry komentator, przenikliwy analityk, pisarz, który z największą swadą potrafi opowiadać najprostsze historie – Emmanuel Carrere.
Audio
  • "Dobrze jest dokąd pójść" – eklektyczna pisarska autobiografia E. Carrere’a (Trójkowy chuligan literacki)
Dobrze jest mieć dokąd pójść Emmanuel Carrere, Wydawnictwo Literackie
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" Emmanuel Carrere, Wydawnictwo LiterackieFoto: mat. promocyjne

Podróż rozpoczynają dwie relacje z procesów kryminalnych. Następnie udajemy się do Rumunii, na szlak Draculi, zaledwie kilka dni po upadku reżimu Ceausescu. W jednym z ostatnich reportaży trafiamy do Davos, na forum gromadzące najpotężniejszych ludzi świata. Pomiędzy znajdzie się czas na krótsze i dłuższe wycieczki na wschód Europy; reportaż o "ostatnim jeńcu II wojny światowej", Węgrze, który po 56 latach opuścił rosyjski szpital psychiatryczny; szkice filmowych scenariuszy; przedmowy do książek Defoe i Dicka; opowieść o genialnym matematyku Alanie Turingu; historię nieudanego wywiadu z Catherine Deneuve i quasi-pornograficzny felieton na pożegnanie z pewnym włoskim czasopismem. Teksty te, pisane w latach 1990–2015, publikowane albo chowane do szuflady, dają się czytać jako rodzaj autobiografii pisarskiej Emmanuela Carrere’a.

– To wszystko buduje nam obraz tego pisarza. Przejście przez jego obsesje, ale też gatunki, z którymi musiał się zmierzyć. Pokazuje on, jak budować duchową autonomię, jak stać się sobą takim, jakim jest Emmanuel Carrere, czyli człowiekiem, który sam sobie wybiera tematy i formę, a następnie realizuje ją tak, że czeka nas smakowity wieczór – ocenia Mateusz Matyszkowicz.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 02.05.2019
Godzina emisji: 7.40

mat. prasowe/kr

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń