Kultura

Leonardo da Vinci. Jak zmieniało się postrzeganie artysty przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:00
– Zazwyczaj to ja polecam Państwu książki, tym razem redaktor Hieronim Wrona polecił książkę mnie – przyznał Mariusz Cieślik rozpoczynając audycję poświęconą aż dwóm książkom o Leonardzie da Vinci. 
Audio
  • Dlaczego Leonardo da Vinci tak często nie kończył swoich prac, tylko pozostawiał to uczniom? (Przodownicy lektury/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ klss

Okładka książki "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, Wydawnictwo MG Okładka książki "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, Wydawnictwo MG

Pierwsza z książek, do czytania których zachęcał autor "Przodowników lektury", została napisana blisko sto lat temu. To powieść "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, który sam także był bardzo ciekawą postacią. Fabularyzowana biografia jest napisana w tak zwanej manierze symbolicznej, a do tego dość staromodnym językiem, co przyznają zarówno prowadzący "Do południa" Hirek Wrona, jak i Mariusz Cieślik, jednak – jak podkreślają – warto po nią sięgnąć. 

Druga z proponowanych pozycji to ukazująca się właśnie w Polsce książka "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona. Nie sposób oderwać się od niej. To jeden z najszczerszych portretów Leonarda w literaturze – człowieka z krwi i kości, bękarta, homoseksualisty nie kryjącego się ze swoją orientacją i wegetarianina z przekonania. Świetnie napisana, bazująca na najnowszych odkryciach, znakomicie oddaje ducha epoki i postać twórcy. 

Jak w obu książkach jest przedstawiony ten wszechstronny twórca? Jak wyglądały kulisy jego pracy? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


Okładka książki "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona, Wydawnictwo Insignis 
Okładka książki "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona, Wydawnictwo Insignis

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji: 10.13

mat. prasowe/gs/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Literatura, na którą warto zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:00
Książki głośne, kontrowersyjne, wybitne. Felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami. Nowości i bestsellery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy pomysł na popularyzację polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:00
W Tel Awiwie ruszyły warsztaty dla tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski: Szkoła Nowych Tłumaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Około północy", czyli tajemnica Podwórzowego Mordercy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 14:34
– Moja powieść zaczyna się 5 dni po śmierci Komedy, na Powązkach około południa. Znalezienie informacji na temat tego wydarzenia, nawet ustalenie pogody, było trudne – mówi Mariusz Czubaj, autor książki "Około północy".
rozwiń zwiń