Kultura

Rośliny, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:54
W poniedziałkowej audycji "Eureka extra" zagadki o roślinach przedstawiła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CBCK/Shutterstock.com

Jaka to roślina?

Zagadka I

Roślina niepozorna, która rośnie wszędzie. Można ją spotkać na łąkach czy na nasypach kolejowych. Pozna się ją po żółtych kwiatkach i dziurkach z olejkiem eterycznym na listkach. Po roztarciu jednego z tych listków na rękach zostaje czerwony sok. Roślina ta pomaga przy wielu schorzeniach. Napary z niej wspomagają pracę wątroby i układu pokarmowego, a zrobiona z niej nalewka to bardzo dobry środek przeciwdepresyjny. Można ją polecić seniorom, bo regularne picie pomaga odzyskać pogodę ducha – właśnie dlatego mówi się, że jest to lek na duszę.

Zagadka II

Gdziekolwiek rośnie, zachwyca pięknym błękitem. Jej łodygi przede wszystkim dostarczają włókna, z którego kiedyś regularnie tworzono tkaniny. Olej wyciskany z jej nasion jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jej napęczniałe nasiona tworzą kleik pomagający w problemach z trawieniem czy nawet w przypadku biegunki.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Iwona Wawer

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 21.30

kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tajemnicza moc ziół. Co kryją stare herbarze?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 15:11
W audycji wybraliśmy się do Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie w dziale zbiorów specjalnych znaleźć można pierwsze drukowane księgi poświęcone roślinom.
rozwiń zwiń