Kultura

Jan A.P. Kaczmarek: założyłem Transatlantyk Festival z głodu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:58
- Byłem zmęczony zaciszem studia kompozytorskiego i przez lata pracy rozbudowałem w sobie głód spotkania z ludźmi - mówi w radiowej Jedynce twórca i dyrektor Festiwalu, zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
Audio
  • Jan A. P. Kaczmarek o Transatlantyk Festival (Kultura na wakacje/Jedynka)
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. KaczmarekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Transatlantyk Festival odbędzie się po raz kolejny w Łodzi, w dniach 14-21-lipca. Ta impreza, to prezentacja zarówno wybitnego, światowego kina, ale także muzyki, bo jak podkreśla gość Joanny Sławińskiej, impreza wprawdzie jest głównie festiwalem filmowym, to także festiwalem muzyki. - Ja lubię go nazywać też festiwalem idei, bo rozmawiamy tam o ideach społecznych, kulturowych i patrzymy zarówno na filmy jak i muzykę pod tym kątem. Fascynuje mnie globalny punkt widzenia - mówi A.P. Kaczmarek i wyjaśnia, że wynika to z tego, że wiele lat mieszkał w USA. Po tym doświadczeniu patrzy na świat inaczej. - To spojrzenie, które ma swoje zalety, bo wyzwala z niektórych, polskich namiętności - dodaje artysta.

Jan A.P. Kaczmarek Amerykanie są społeczeństwem nieprawdopodobnie pracowitym i etyka pracy jest tam chyba najwyższa. Ta etyka graniczy z samozagładą

Gość Jedynki mówi o różnicach w sposobie pracy i odnoszeniu się ludzi do siebie w Stanach Zjednoczonych i w naszym kraju. - W Polsce zmienia się to bardzo, ale ciągle jest ta różnica. Amerykanie są społeczeństwem nieprawdopodobnie pracowitym i etyka pracy jest tam chyba najwyższa. Ta etyka graniczy z samozagładą - opowiada kompozytor. 

A.P. Kaczmarek zaprosił też do śledzenia Festiwalu Transatlantyk i wyjaśnił jak udaje mu się skłonić do udziału wielkie postaci światowego kina. W tym roku gościem specjalnym będzie amerykański gwiazdor Edward Norton, który grał m.in. w filmach "Podziemny krąg" i "Birdman". Aktor, reżyser i producent filmowy spotka się z publicznością w ostatnim dniu festiwalu w Łodzi.

Kompozytor wyjawia w radiowej Jedynce, że wśród gości będą inne wielkie osobistości światowego kina: Lucrecia Martel (reżyserka m.in "Bagna" i "Kobiety bez głowy", w Łodzi odbierze nagrodę krytyków Fipresci 92), Jean Michel Bernard (kompozytor filmów Michela Gondry'ego, m.in. "Jak we śnie" oraz "Be Kind Rewind"), Michael Seresin (autor zdjęć m.in. "Harry Angel", "Ptasiek", "Harry Potter i Więzień Azkabanu", "Ewolucja Planety Małp" - jest też znanym nowozelandzkim producentem wina).

W programie podsumowaliśmy także 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Joanna Sławińska rozmawiała z wyróżnionymi. Kto został nagrodzony i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.  

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 21.10

zi/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Inny wizerunek Polski w filmie "Music, War and Love"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:54
- Za granicą obraz ten jest często skrzywiony. Filmy, które docierają na Zachód, zazwyczaj dotyczą dramatycznych wydarzeń, II wojny światowej albo komunizmu - mówiła w Jedynce scenarzystka Bożena Intrator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pars pro toto". Odkrywanie Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:08
 - Film "Pars pro toto" pokazuje 5 ostatnich lat życia malarza, gdy pozostawał w platonicznej relacji z kobietą, która otworzyła jego serce na miłość – mówi w radiowej Jedynce reżyserka i scenarzystka obrazu Katarzyna Łęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedziały". Z kamerą w pociągu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:21
Dokument "Przedziały" w reżyserii Karola Starnawskiego, to jeden z tytułów, który znalazł się w programie trwającego właśnie 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
rozwiń zwiń