Kultura

O sobie mówi "dach". Jaką aktorką jest Izabela Dąbrowska?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 13:30
Znana głównie ze swoich charakterystycznych ról teatralnych, jednak prawdziwą sympatię widzów zjednała sobie rolą Pani Basi w serialu "Ucho Prezesa". Z aktorką Izabelą Dąbrowską o karierze, drodze artystycznej i o tym z czym kojarzy się dziś gwiazdorstwo rozmawiała Martyna Podolska. 
Audio
  • Rozmowa z aktorką Izabelą Dąbrowską i Samborem Czarnotą. (Kultura przy kawie/Jedynka)
Izabela Dąbrowska
Izabela DąbrowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Pojęcie "gwiazda" dzisiaj jest kojarzone głównie z celebrytą, osobą, która nie do końca w sposób zasłużony zasługuje na to miano. Nie wiem czym to jest spowodowane, może większą dostępnością i powszechnością mediów. Kiedyś było inaczej. Gdy ktoś miał status gwiazdy, to rzeczywiście lśnił na tym firmamencie - mówi Izabela Dąbrowska.

W dzieciństwie aktorka inspirowała się twórczością dawnych gwiazd kina. Jak sama przyznaje, wielkim sentymentem darzy włoską aktorkę Giuliette Masine. - Ona ma w sobie jakiś rodzaj smutku i melancholii, połączonej jednocześnie z nieodpartym komizmem. Zawsze wzruszam się, gdy oglądam filmy z jej udziałem - dodaje.

Izabela Dąbrowska widzom znana jest głównie z "Ucha Prezesa", polskiego serialu komediowo-politycznego. Postać Pani Basi, w którą wciela się aktorka, podbiła serca widzów. - Jest duża oglądalność tej produkcji, która okazała się nowatorskim przedsięwzięciem. Zupełnie inny, krótki format pokazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, wchodzi do internetu i staje się hitem. Świetny scenariusz Roberta Górskiego, fantastyczni aktorzy i doskonałe wyczucie reżysera. To wszystko złożyło się na sukces - mówi aktorka.

Artystka przyznaje, że dzięki postaci, którą gra jest bardziej rozpoznawalna. Zbudowanie kreacji ze względu na jej fikcyjność było dla niej prawdziwym wyzwaniem. - O Pani Basi nie było wiele wiadomo. Stworzyłam sobie tę postać oczywiście w oparciu o scenariusz. Mimo, że jest fikcyjna to ma zakorzenienie w rzeczywistości.

W nagraniu również rozmowa z aktorem Samborem Czarnotą i muzyka prosto z Naturalnie Mazury Music&More Festiwal Węgorzewo 2018.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Izabela Dąbrowska (aktorka), Sambor Czarnota (aktor)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina: 5.05

kb/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Piotr Cyrwus: miarą mojej popularności jest krakowski Kleparz

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:40
"Mała rzecz, a cieszy" to nowy tytuł w repertuarze Teatru IMKA z udziałem Piotra Cyrwusa. - Spektakl tłumaczy nasze życie przez małe zdarzenia, których nie dostrzegamy, a które budują nasze relacje, szczęście i rodzą miłość - mówi aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska. Czym aktorka zaskoczy najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:07
Absolwentka warszawskiej Szkoły Teatralnej. Debiutowała na deskach teatralnych w roli Panny Maliczewskiej w spektaklu "Zapolska, Zapolska", który stał się jej pierwszym dużym sukcesem. Widzom doskonale znana z serialu "Złotopolscy". Dziś puszcza oko do najmłodszych słuchaczy, którym czyta bajki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: Wajda dał mi wszystko, co można dać

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:30
- Andrzej Wajda dał mi w teatrze wszystko, co można było dać: od Hamleta do Papkina - mówił w audycji "Po drugiej stronie lustra" Jerzy Stuhr, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów i reżyserów.
rozwiń zwiń