X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Tylko świnie siedzą w kinie? Film w okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:00
Utarło się przekonanie, że Polacy bojkotowali repertuar kin w czasach niemieckiej okupacji. Jednak Krzysztof Trojanowski, autor książki "Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce" przytacza fakty, że było wręcz przeciwnie, a frekwencja bywała gigantyczna. W traumatycznych czasach nawet konspiratorzy szukali w kinach chwil wytchnienia. 
Audio
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Podczas wojny swoją premierę miało siedem polskich filmów. - Zostały zakończone w formie zdjęć i montażu w roku 1939, ale nie zdążyły mieć swoich premier w wolnej Polsce. Niemcy zezwolili na ich wyświetlanie, ale w związku z tym, że w znacznej mierze nasza kinematografia była robiona rękoma Polaków pochodzenia żydowskiego, te osoby nie mogły zaistnieć na dużym ekranie, ich nazwiska wycofywano - tłumaczył współautor audycji "Poczytnik" Tomasz Zapert.

Często w produkcję tych filmów byli zaangażowani ludzie, którzy byli zainteresowani współpracą z Niemcami. - Uznany reżyser Leonard Buczkowski zdecydował się na kręcenie filmów reklamowych, które poprzedzały seanse w kinach. Filmy propagowały produkty spożywcze np. kawę, która była sprzedawana w Generalnym Gubernatorstwie. Było to zajęcie profitujące dla reżysera, który musiał z czegoś żyć - dodał Tomasz Zapert.

Komu podlegały kina w Generalnym Gubernatorstwie? Na co przeznaczano dochód z biletów? Czy w kinach ściśle przestrzegano zasad segregacji? Również o tym w nagraniu audycji.

"Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Data emisji: 7.01

Godzina emisji: 22.06

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Człowiek, który pokonał tyfus. "Profesor Weigl i karmiciele wszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 08:50
- Rudolf Weigl był Polakiem z wyboru - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Urbanek autor biografii wybitnego naukowca Rudolfa Weigla, wynalazcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.
rozwiń zwiń