Kultura

Zbigniew Herbert na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 23:30
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przypada również 20. rocznica śmierci wybitnego polskiego poety, dramaturga i eseisty Zbigniewa Herberta. Z tej okazji odbywa się Warszawski Festiwal Herbertowski. O fascynacji twórczością autora słynnego „Pana Cogito” mówili w Polskim Radiu 24 Natalia Szerszeń z redakcji Teologii Politycznej, współorganizatora festiwalu oraz artysta Dawid Hallmann, miłośnik Zbigniewa Herberta i twórca jedynej w Polsce Herbaciarni "Królestwo Bez Kresu” w Rzeszowie.
Audio
  • 11.10.2018 Natalia Szerszeń, Teologia Polityczna i Dawid Hallmann "Królestwo Bez Kresu" (Pora na kulturę)
Plakat Warszawskiego Festiwalu Herbertowskiego
Plakat Warszawskiego Festiwalu HerbertowskiegoFoto: materiały prom.

Natalia Szerszeń przypomniała, że osoba Zbigniewa Herberta niewątpliwie łączy się z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jest w tym zanurzony – podkreślała. - W swoich utworach, w wypowiedziach często odwoływał się do tematyki historycznej, politycznej i społecznej, ale nie zostało to dotychczas docenione. Dlatego jedno ze spotkań w ramach naszego festiwalu będzie nosić nazwę "Herbert-obywatel" – dodała Natalia Szerszeń

20. rocznicę śmierci poety uczcił także Dawid Hallmann, publikując swój najnowszy remiks muzyczny, zawierający archiwalne nagranie głosu Zbigniewa Herberta. – W utworze wykorzystuję jego "Bajkę o gwoździu”. Po dłuższej przerwie wróciłem do starych nawyków i opublikowałem remiks wraz z ujęciami naszego "Królestwa Bez Kresu”. Ważne jest to, że mój przekaz dociera do ludzi za granicą, ze względu na jego aspekt muzyczny. Obcokrajowiec raczej nie zrozumie tego co mówi Zbigniew Herbert, a jego poezja niesie przecież głębokie przesłanie. Można wykorzystać zaledwie jedno lub dwa zdania, które zawsze coś przekazują. W ułożeniu tych słów nie ma przypadków. Głos Zbigniewa Herberta również brzmi hipnotyzująco – wyjaśniał Dawid Hallmann.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24

-----------------------------

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 23.06

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piotr Gliński: powołamy Instytut Literatury, będzie promował polskich autorów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 14:41
Powstanie Instytutu Literatury, instytucji, która będzie promować twórczości polskich literatów, zapowiedział w sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, otwierając XV Warsztaty Herbertowskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuskie ścieżki Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 13:49
- Pierwszy wyjazd poety do Francji wiązał się z wizytą paryskiej "Kulturze". Herbert i Giedroyc nie za bardzo się lubili. Mimo to, ten drugi czynił wielkie wysiłki, by ten pierwszy dostał Nobla. I z czasem obaj się do siebie przekonali – mówiła w Dwójce prof. Brigitte Gautier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 08:25
- To była osóbka drobna, subtelna, ale też potrafiła dać się nieźle we znaki. Młodzież i nauczyciele ze szkół herbertowskich rozpływali się nad nią, co czasem mnie drażniło. Bycie jej synem nie było rzeczą taką znowuż słodką - mówił w Dwójce Rafał Żebrowski.
rozwiń zwiń