Kultura

"Anioł Śmierci", czyli zamaskowane zło

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 14:20
- To studium relacji między zbrodniarzem wojennym a przypadkowo napotkaną rodziną - mówi w "Fajnym filmie" o "Aniele Śmierci" Krystian Cieślak, autor bloga poświęconego kulturze.
Audio
  • "Anioł Śmierci", czyli zamaskowane zło (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Anioł Śmierci
Kadr z filmu "Anioł Śmierci"Foto: mat. promocyjne

Jest rok 1962. Argentyna. "Sympatyczna rodzina z dwójką dzieci, jadąca objąć w spadku po zmarłej krewnej piękny hotel nad jeziorem, spotyka na swej drodze przystojnego, kulturalnego Niemca. Nieznajomy z łatwością nawiązuje z nimi kontakt. Szczególnym zainteresowaniem obdarza on, mającą problemy ze wzrostem, córeczkę poznanego małżeństwa. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje swoją pomoc" - czytamy w materiałach prasowych.

Tajemniczym gościem okazuje się nie kto inny, jak osławiony Anioł Śmierci - Josef Mengele - jeden z najbardziej poszukiwanych hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Mengele m.in. w obozie Auschwitz przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne.

II wojna światowa - zobacz serwis Polskiego Radia>>>

- Akcja dzieje się pięknej scenerii argentyńskiej Patagonii, ale sama historia nie jest już taka piękna. W tym filmie mamy tak naprawdę dwie historie - z jednej strony studium obsesji w postaci Josefa Mengele, z drugiej strony przejmujący dramat młodej dziewczyny - mówi Krystian Cieślak.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Autor bloga "Dekultulator" przekonuje, że "Anioł Śmierci" to porywający, wciągający thriller. - To także opowieść o tym, że zło wcale nie musi tryskać krwią z ekranu, czy przystawiać lufy pistoletu do głów bohaterów. Bo zło może mieć też maskę. Maską w tym przypadku jest zawód powszechnego zaufania, czyli lekarz - dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(mk/ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Adolf Eichmann - morderca milionów Żydów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 07:00
- Bezbronnych ofiar hitleryzmu nie można już przywrócić do życia, ale wołają one o sprawiedliwość. Apeluję o wydanie sprawiedliwego wyroku - tymi słowami generalny prokurator Izraela zakończył swe przemówienie oskarżycielskie w procesie Adolfa Eichmanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mengele - "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 06:55
- Eksperymenty odbywały się codziennie. Doktor Mengele przychodził do baraku i palcem pokazywał, kto będzie ofiarą danego dnia - wspomina ocalała z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau bliźniaczka.
rozwiń zwiń