Kultura

Bruce Lee jak primabalerina?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 15:00
- Takie kino wypływa z podobnych źródeł estetycznych, jak balet, taniec, czy olimpiada starożytna. To peany nad pięknem ludzkiego ciała - tymi słowy najlepsze filmy sztuk walki poleca Grzegorz Kurek.
Audio
Kadr z filmu Czekolada
Kadr z filmu "Czekolada"Foto: mat.promocyjne

Różnorodność "kina kopanego" możemy podziwiać na, trwającym w Warszawie i rozpoczynającym się w piątek we Wrocławiu, Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.

Są filmy klasyczne w formie i takie, które starają się przełamywać uwarunkowania gatunku. Gość Ryszarda Jaźwińskiego przypomina, że głównym tematem tegorocznej, szóstej edycji festiwalu jest Malezja. Jego zdaniem szczególnie warto zwrócić uwagę na obraz "Bunohan", który można podziwiać zarówno w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji, jak i w sekcji Atak Wodnego Smoka .

- To bardzo ciekawy, mroczny dramat rodziny. Sztuki walki pojawiają się tylko pretekstowo, żeby go uatrakcyjnić - mówi filmoznawca Grzegorz Kurek .

Jego zdaniem na uwagę zasługuje także "Czekolada" opowiadająca historię autystycznej dziewczynki, która uczy się sztuk walki, oglądając stare filmy, i stawia czoło mrocznej przeszłości swojej rodziny.

Warto zwrócić uwagę także na "Tożsamość miecza” - to kino kostiumowe znane z hitów "Przyczajony tygrys, ukryty smok” czy "Hero”. W nim sztuki walki do służą jako klucz do refleksji nad duchowością i filozofią Wschodu.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

6. FF Pięć Smaków

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:10
Od 24 do 30 października Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz szósty zaprosi swoich widzów w fascynującą podróż po Południowo-Wschodniej Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe kino Azji. Festiwal w pięciu smakach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 10:10
W stołecznych kinach Muranów i Praha rozpoczyna się szósta edycja festiwalu filmowego "Pięć Smaków".
rozwiń zwiń