Kultura

Zariczny: "Gwizdek" jest uniwersalny, bo każdy chce fajnej żony

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 11:37
Film polskiego reżysera zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013. - To miała być uniwersalna historia o potrzebach, które wszyscy mają takie same. I chyba się udało - mówił w Trójce Grzegorz Zariczny.
Audio
Kadr z filmu Gwizdek
Kadr z filmu "Gwizdek"Foto: Studio Munka/mat.prom.

"Gwizdek” to opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu okazuje się jednak bardzo brutalna. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. 

- Bohaterem jest Marcin, chłopak z małej miejscowości, który szuka fajnej dziewczyny i lepszej pracy. To był też mój przyjaciel z czasów, kiedy sędziowałem mecze piłkarskie. W "Gwizdku” starałem się jednak opowiedzieć uniwersalną historię. Każdy przecież marzy o fajnej żonie czy mężu i dobrej pracy - opowiadał gość Trójki w audycji "Fajny film".

Grzegorz Zariczny przyznał, że nagroda Sundance Film Festival bardzo go zaskoczyła. - Jak się dowiedziałem, że mnie przyjęli do konkursu, to poleciałem tam tylko, by za to podziękować. A nagroda to już ogromy sukces - dodał.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Co twórca ma teraz w planach? - Pracuję między innymi nad pełnometrażowym filmem fabularnym, ale to spokojna praca, nie spieszy mi się - powiedział Grzegorz Zariczny.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(ei)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

16 minut w 2 lata, czyli sukcesy Polaków w Sundance!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 20:08
Na zakończonym w niedzielę festiwalu Sundance nagrody otrzymało dwóch Polaków: operator Michał Englert, za zdjęcia do filmu "Nieulotne" Jacka Borcucha, i Grzegorz Zariczny, za krótkometrażowy film "Gwizdek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwykły polski chłopak zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 13:00
– Ten film jest bardzo ciepło opowiadany, a ludzie potrzebują ciepła, chcą dostać coś miłego od świata – mówił w Dwójce Grzegorz Zariczny, reżyser dokumentu, który zwyciężył na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym roku najlepszy krótki metraż na świecie jest z Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:30
Kot, bażant i wiele sytuacji zamkniętych w 16 minutach. Za to Grzegorz Zariczny otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance. O "Gwizdku" opowiadał też w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń