Kultura

Superman w PRL-u. Historia polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 18:31
- Mam w swoich zbiorach komiks o Supermanie oprawiony omyłkowo w okładkę polskiego pisma archeologicznego. No drukarnia się pomyliła - o tym jak w PRL-u drukowano u nas amerykańskie komiksy opowiada Adam Rusek, znawca historii komiksu.
Audio
Superman w PRL-u. Historia polskiego komiksu
Foto: dccomics.com

Pierwsze zagraniczne komiksy wydrukowano w 1966 roku w Łodzi lub w Warszawie. - Działo się to na zlecenie zachodnich film. Cały świat wiedział, że za żelazną kurtyną ceny są zupełnie inne. Oni drukowali u nas, a drukarze te wybrakowane komiksy lub nawet nie wybrakowane kradli i trafiało to do wtórnego obrotu - opowiada Adam Rusek, znawca historii komiksu w audycji "Trójkowy wehikuł czasu".
Rusek jest autorem książki "Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 – 1955" (Biblioteka Narodowa). To bardzo ciekawe wydawnictwo, które pokazuje jakie przemiany przeszedł komiks polski po wprowadzeniu komunizmu.
Przed 1939 rokiem bohaterami historyjek obrazkowych byli przeważnie bumelanci. To się zmieniło po wojnie, bohaterami komiksów stali się "porządni" obywatele. Na podstawie serialu "Stawka większa niż życie" powstał cykl komiksowy "Kapitan Kloss", który rysował Mieczysław Wiśniewski.
- Przedsięwzięcie wymagało niebywałej dyscypliny. Z tej serii ukazywało się sześć komiksów rocznie. Facet musiał siedzieć i rysować w ciągu miesiąca, czy dwóch cały zeszyt - opowiadał Adam Rusek.
W audycji wykorzystano także archiwalne nagranie (23 maja 1985 roku) z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem, propagatorem komiksu i autorem książki "Sztuka komiksu".

usc

Zobacz więcej na temat: Łódź POLSKA Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Komiks skorzystał na upadku PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:05
Od 1989 roku rynek komiksów bardzo się zmienił. Komiks stał się przedmiotem pożądania hobbystów i kolekcjonerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks wart pół miliona dolarów!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 09:58
Podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedano kolekcję komiksów za niebagatelną sumę 3,5 milionów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncertokomiks - więcej niż koncert, więcej niż komiks

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:50
L.U.C nie lubi siedzieć bezczynnie. Ostatnie miesiące poświęcił na stworzenie koncertowej wersji swojej ostatniej płyty "Kosmostumostów". Tym razem zabiera nas do świata komiksu i muzyki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sin City", czyli komiks o czułych grzesznikach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 12:38
To jedna z najlepiej narysowanych serii komiksowych. Własnie ukazał się w Polsce kolejny tom arcydzieła Franka Millera - "Sin City: Do piekła i z powrotem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasem" zmieni się w animację

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 09:14
Komiks jednego z najzdolniejszych młodych rysowników - Marcina Podolca, w którym czas nie istnieje, zostanie zanimowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks to nie tylko chmurki. Rusza Ligatura

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:15
- Chcemy pokazywać komiks ambitny, to co nie jest mainstreamem - mówi Michał Słomka, organizator poznańskiej Ligatury, Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej.
rozwiń zwiń