Kultura

Magda Umer: naszym zadaniem jest zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 13:00
- Powiedzieć o niej, że jest kobietą, to zdecydowanie za mało. Kobieta to tylko dodatek. Jest delikatna i silna, skomplikowana i prosta, ma niesamowitą wyobraźnię i jest niezwykle pragmatyczna. Myli dni, godziny, ale zawsze pamięta o urodzinach - podkreśla Krystyna Janda.
Audio
  • Magda Umer w "Biurze Myśli Znalezionych" (Trójka)
Magda Umer w Biurze Myśli Znalezionych
Magda Umer w "Biurze Myśli Znalezionych"Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

O poezji, przyjaźni, zmaganiach z czasem i codziennością, a także o sile dobrych wspomnień rozmawialiśmy w niedzielny wieczór w Trójce. Naszym gościem w "Biurze myśli ynalezionych" była reżyserka, scenarzystka, pieśniarka - Magda Umer, która sama nazywa siebie "właścicielką głosu symbolicznego".

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

W czasach studenckich chciała zostać nauczycielką języka polskiego w jednym z warszawskich liceów. Życie jednak potoczyło się inaczej - została nauczycielką wrażliwości. Od lat pielęgnuje pamięć o Kabarecie Starszych Panów i utworach Agnieszki Osieckiej. Sama tworzy teksty piosenek, przygotowuje widowiska muzyczne, poetyckie i teatralne.

"Biuro Myśli Znalezionych" (cz. 1)

Do rozmowy z Magdą Umer zaprosiliśmy naszych słuchaczy oraz jej przyjaciół. W programie pojawili  się: reżyserka i aktorka Krystyna Janda, założycielka i szefowa Fundacji Okularnicy Agata Passent oraz poeta i scenarzysta Andrzej Poniedzielski. W ich towarzystwie obcowaliśmy ze sztuką, która - jak mówi bohaterka spotkania - może być ratunkiem, gdy nadchodzi "pół roku mroku" (od połowy października do połowy kwietnia). Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej zaśpiewała Katarzyna Warno.

"Biuro Myśli Znalezionych" (cz. 2)

Do słuchania i oglądania "Biura myśli znalezionych" zaprasza Marcin Zaborski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Halina Bortnowska, czyli kobieta "podejrzana o świętość"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:57
To była między innymi rozmowa o... rozmowie. O tym, jak rozmawiać, by nie dzielić i by zasypywać rowy dzielące ludzi. Znana publicystka i działaczka społeczna była gościem Marcina Zaborskiego w "Biurze Myśli Znalezionych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Błaszczyk o sztuce życia, wbrew przeciwnościom

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 18:42
Aktorka, założycielka Fundacji AKOGO?, inicjatorka budowy pierwszej w Polsce kliniki BUDZIK dla dzieci, które zapadły w śpiączkę – Ewa Błaszczyk była gościem Marcina Zaborskiego w kolejnej odsłonie cyklu "Biuro Myśli Znalezionych" w Trójce. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen: prawie o każdej książce mówiłem, że była ostatnia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 13:00
- Każda książka jest przygodą. Do tego dochodzi wyobraźnia, czy przeczytanie czegoś innego. To pchało mnie dalej do pisania – mówił w "Biurze Myśli Znalezionych" pisarz, publicysta i scenarzysta Józef Hen.
rozwiń zwiń