Kultura

Magda Umer: naszym zadaniem jest zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 13:00
- Powiedzieć o niej, że jest kobietą, to zdecydowanie za mało. Kobieta to tylko dodatek. Jest delikatna i silna, skomplikowana i prosta, ma niesamowitą wyobraźnię i jest niezwykle pragmatyczna. Myli dni, godziny, ale zawsze pamięta o urodzinach - podkreśla Krystyna Janda.
Audio
  • Magda Umer w "Biurze Myśli Znalezionych" (Trójka)
Magda Umer w Biurze Myśli Znalezionych
Magda Umer w "Biurze Myśli Znalezionych"Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

O poezji, przyjaźni, zmaganiach z czasem i codziennością, a także o sile dobrych wspomnień rozmawialiśmy w niedzielny wieczór w Trójce. Naszym gościem w "Biurze myśli ynalezionych" była reżyserka, scenarzystka, pieśniarka - Magda Umer, która sama nazywa siebie "właścicielką głosu symbolicznego".

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

W czasach studenckich chciała zostać nauczycielką języka polskiego w jednym z warszawskich liceów. Życie jednak potoczyło się inaczej - została nauczycielką wrażliwości. Od lat pielęgnuje pamięć o Kabarecie Starszych Panów i utworach Agnieszki Osieckiej. Sama tworzy teksty piosenek, przygotowuje widowiska muzyczne, poetyckie i teatralne.

"Biuro Myśli Znalezionych" (cz. 1)

Do rozmowy z Magdą Umer zaprosiliśmy naszych słuchaczy oraz jej przyjaciół. W programie pojawili  się: reżyserka i aktorka Krystyna Janda, założycielka i szefowa Fundacji Okularnicy Agata Passent oraz poeta i scenarzysta Andrzej Poniedzielski. W ich towarzystwie obcowaliśmy ze sztuką, która - jak mówi bohaterka spotkania - może być ratunkiem, gdy nadchodzi "pół roku mroku" (od połowy października do połowy kwietnia). Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej zaśpiewała Katarzyna Warno.

"Biuro Myśli Znalezionych" (cz. 2)

Do słuchania i oglądania "Biura myśli znalezionych" zaprasza Marcin Zaborski.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Halina Bortnowska, czyli kobieta "podejrzana o świętość"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:57
To była między innymi rozmowa o... rozmowie. O tym, jak rozmawiać, by nie dzielić i by zasypywać rowy dzielące ludzi. Znana publicystka i działaczka społeczna była gościem Marcina Zaborskiego w "Biurze Myśli Znalezionych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Błaszczyk o sztuce życia, wbrew przeciwnościom

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 18:42
Aktorka, założycielka Fundacji AKOGO?, inicjatorka budowy pierwszej w Polsce kliniki BUDZIK dla dzieci, które zapadły w śpiączkę – Ewa Błaszczyk była gościem Marcina Zaborskiego w kolejnej odsłonie cyklu "Biuro Myśli Znalezionych" w Trójce. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen: prawie o każdej książce mówiłem, że była ostatnia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 13:00
- Każda książka jest przygodą. Do tego dochodzi wyobraźnia, czy przeczytanie czegoś innego. To pchało mnie dalej do pisania – mówił w "Biurze Myśli Znalezionych" pisarz, publicysta i scenarzysta Józef Hen.
rozwiń zwiń