X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Wystawa prac Napoleona Ordy w Mińsku. "Ilustrowana kronika tych ziem"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 07:00
Kolekcję 110 prac Napoleona Ordy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto w Narodowym Muzeum Sztuki Białorusi w Mińsku. To największa wystawa prac Napoleona Ordy poza granicami Polski. Malarz stworzył setki prac, ukazujących rzeczywistość Rzeczpospolitej Obojga Narodów. - Dzięki niemu wiemy, jak wyglądały ówczesne pałace, majątki, rezydencje szlacheckie i życie prostych ludzi - mówił ambasador RP w Mińsku, Konrad Pawlik.
Audio
  • Wystawa prac kronikarza Rzeczpospolitej Obojga Narodów w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Wystawa prac Napoleona Ordy
Wystawa prac Napoleona OrdyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Okolicznościowy list na otwarcie wystawy przesłał Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Siarhiej Wieczar, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że wystawa stanie się ważnym wydarzeniem kulturalnym w Mińsku. - Przyjemne jest to, że pokazywane są rysunki i akwarele dotyczące białoruskich ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego - powiedział dyrektor muzeum.

Z kolei Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie poinformował, że pomysł zorganizowania wystawy w Mińsku wynikał z chęci otwarcia się placówki na odbiorców sztuki na Białorusi. - Najbardziej znaczącym elementem łączącym kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie i tereny obecnej Białorusi jest Napoleon Orda - powiedział dyrektor Batlej.

Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku zwracił uwagę, że Napoleon Orda zajmuje szczególne miejsce wśród postaci, których twórczość jest wspólnym dziedzictwem Polski i Białorusi. - Napoleon Orda stworzył ponad tysiąc prac dokumentujących architektoniczne dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów - mówi Adamski.

Napoleon Orda urodził się w miejscowości Worocewicze na południowym-zachodzie Białorusi, gdzie istnieje muzeum artysty. 11 lutego była obchodzona 210 rocznica jego urodzin.

"Ilustrowana Encyklopedia"

- Napoleon Orda i jego dzieła pełnią rolę malarskiej kroniki tych ziem. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądały ówczesne pałace, majątki, rezydencje szlacheckie i życie prostych ludzi – mówił ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik podczas otwarcia wystawy "Napoleon Orda - Ilustrowana Encyklopedia Kraju”, prezentującej prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Napoleon Orda (1807-1883) stworzył na przestrzeni kilkudziesięciu lat ponad tysiąc akwarel i rysunków dokumentujących widoki miejsc, które odwiedzał – od Europy Zachodniej po dawne ziemie I Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Duża część jego prac poświęcona jest terenom dzisiejszej Białorusi, Litwy i Ukrainy.

- Jego prace mają wartość historyczną, bo wiele sportretowanych przez niego miejsc – dawnych majątków, pałaców, kościołów” – dzisiaj już nie istnieje – mówił Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

Na przedstawionych w białoruskiej stolicy obrazach można też zobaczyć krajobrazy dawnego pogranicza, tamtejszych fabryk, dworców czy cmentarzy. Jak mówili uczestnicy piątkowej uroczystości, twórczość Ordy "przypomina o wspólnym dziedzictwie historyczno-kulturalnym Polski i Białorusi”.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Fundacji Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Kultury Białorusi, a także Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Mińsku.

Okazją do przygotowania wystawy stała się przypadająca w tym roku 210. rocznica urodzin artysty. „Na wystawie zaprezentowano 110 rysunków i akwarel ukazujących widoki miejsc ważnych pod względem historycznym i uczuciowym zarówno dla Polaków, jak i Białorusinów” – informuje na swojej stronie Muzeum Narodowe w Krakowie.

Pomysł na tę wystawę zrodził się na początku 2016 r. Chcieliśmy otworzyć się na tereny dotąd przez nas nieeksplorowane, żeby nasze zbiory zaistniały w świadomości osób, które zajmują się dziedzictwem kulturowym tych terenów – dawnej Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

- Projekty poświęcone wspólnej historii są bardzo ważne i ciekawe, bo napędza je zainteresowanie z obu stron – powiedział Siarhiej Wieczar, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki. Jak dodał, liczy, że uda się zrealizować kolejne projekty z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa będzie prezentowana w Mińsku do 3 grudnia.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni