Kultura

Koncerty "Moniuszko 150". Stanisław Moniuszko od nieco innej strony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 10:26
W Berlinie odbyły się koncerty w ramach trasy koncertowej projektu "Moniuszko 150" w 150-lecie śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Utwory religijne z jego repertuaru przedstawili między innymi muzycy z Polski, Niemiec i Litwy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie album z zapisem obu koncertów. Tymczasem w poniedziałek rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona
  • 150 lat temu, 4 czerwca 1872 r., zmarł Stanisław Moniuszko. Z tej okazji w dniach 3 i 4 czerwca w Berlinie odbyły się dwa koncerty prezentujące utwory religijne z repertuaru kompozytora.
  • Zwieńczeniem wydarzenia będzie album, zawierający materiał z koncertów, które odbyły się w Berlinie oraz w Wilnie.
  • W poniedziałek 6 czerwca w Warszawie rozpoczął się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. W jego ramach wystąpi ponad stu śpiewaków z całego świata.

Projekt "Moniuszko 150". Koncerty ku czci Stanisława Moniuszki w formie albumu 

150 lat temu, 4 czerwca 1872 r., zmarł Stanisław Moniuszko. By uczcić pamięć wybitnego kompozytora i czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej, w Berlinie (gdzie Moniuszko zdobywał swoje wykształcenie muzyczne) odbyły się dwa koncerty z okazji 150. rocznicy śmierci. W ramach projektu "Moniuszko 150" utwory z jego repertuaru przedstawili między innymi muzycy z Polski, Niemiec i Litwy.

Zapis obu koncertów pod koniec roku zostanie wydany w postaci albumu. – Album będzie zawierał materiał z koncertów, które odbyły się zarówno w Berlinie, jak i w Wilnie, czyli miastach, z którymi był związany Moniuszko. Pierwszy koncert to koncert oratoryjny z orkiestrą, solistami i chórem, a drugi jest koncertem chóralno-kameralnym, w którym chórowi towarzyszy kwintet smyczkowy i organy – opisuje Sylwia Heinrich z Instytutu Adama Mickiewicza, który jest współorganizatorem koncertów.

Czytaj także:


Utwory religijne zagrane na XIX-wiecznych instrumentach 

Pomysłodawcą projektu "Moniuszko 150" jest dyrygent, organista i popularyzator muzyki Moniuszki Andrzej Szadejko. To on zaproponował, by wśród prezentowanych podczas koncertów utworów Stanisława Moniuszki królowały utwory religijne, wykonane za pomocą instrumentów z epoki.

– Przy okazji urodzin Moniuszki w 2019 roku Andrzej Szadejko również przeprowadzał kilka projektów i wtedy zainteresował się muzyką religijną. Świętując 200. rocznicę urodzin Moniuszki, skupiliśmy się jednak głównie na jego twórczości operowej i na śpiewnikach domowych, natomiast twórczość religijna nie była tak bardzo wyeksponowana. Stąd właśnie pomysł. żeby w tym roku zaprezentować utwory religijne – wyjaśniła rozmówczyni Katarzyny Cygler. 

W Warszawie rozpoczął się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

Ponad stu śpiewaków z całego świata wystąpi na rozpoczynającym się w poniedziałek 6 czerwca w Warszawie 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. To największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn – gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Prestiż Konkursu został potwierdzony przyjęciem go w 2019 roku do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Poza repertuarem światowym, podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory, a finałowej rundzie towarzyszyć będzie koncert pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów 9. edycji Konkursu – kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty Michała Biela.


Posłuchaj
03:57 Trojka przed poludniem Moniuszko 2022_06_06-10-20-40.mp3 Koncertowa celebracja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci. O projekcie "Moniuszko 150" (Trójka przed południem)

 11. Konkurs Moniuszkowski / 11th Moniuszko Competition/Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Sylwia Heinrich (Instytut Adama Mickiewicza)
Data emisji: 06.06.2022
Godzina emisji: 10.20

IAR/kr


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni