Cyfrowe radio DAB

Sangean DPR-45

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 16:59
Radiosłuchacze, którzy kształtowali swój gust muzycznych w latach 80. XX w., na pewno dobrze pamiętają kultowe przenośne radiomagnetofony kasetowe marki Grundig czy też nieco mniej cenione, ale równie często używane kasprzaki. Cyfrowy odbiornik DPR-45 wizualnie nawiązuje do tej stylistyki, kryjąc wewnątrz nowoczesne radio DAB+.

 

Sangean DPR-45 to cyfrowe radio DAB+, wyposażone także w odbiornik FM oraz – co jest już dość rzadko spotykane – odbiornik fal długich, średnich i krótkich (AM). Poza tymi funkcjami urządzenie nie daje możliwości podłączenie innych źródeł dźwięku, więc jest to propozycja jedynie dla zdeklarowanych miłośników radia.

DPR-45 przykuwa wzrok bogatym zestawem przycisków umieszczonych na przednim panelu i górnej części obudowy. Na prawej ściance ulokowane są dwa pokrętła – wyżej położone służy do strojenia, dolne do regulacji głośności. Mimo sporej liczby klawiszy i kontrolek obsługa radia nie powinna nikomu sprawić problemu. Przyciski mają odpowiednie rozmiary – niektóre nawet wydają się nieco za duże, ale nie ujmuje to nic ergonomii – są też opatrzone wyraźnymi opisami. Przydatnym rozwiązaniem jest przełącznik blokady, który unieruchamia wszystkie elementy kontrolne poza pokrętłem głośności. Zapobiega to przypadkowemu włączeniu niechcianych funkcji, gdy radio jest przenoszone.

  

Obsługę ułatwia wyświetlacz LCD w stylu retro z zielonkawym podświetleniem. Ekran jest dość duży, ale mieszczą się na nim tylko dwie linie tekstu. Górna, mniejsza prezentuje nazwę stacji i siłę sygnału, a dolna dużym, kalkulatorowym krojem pisma informuje nas o godzinie lub też w trybie radia DAB+ po kolejnych naciśnięciach klawisza INFO – o dacie, częstotliwościach, kodowaniu, poziomie błędów i rodzaju nadawanej muzyki.

Radio DAB+ zapewnia odbiór pasma III (174 – 240 MHz), dzięki czemu nie ma problemu ze słuchaniem polskich stacji radiowych. Aby szybko dostroić radio cyfrowe, wystarczy wcisnąć klawisz AUTOTUNE. Odbiornik skanuje wówczas całe pasmo, zapisując w pamięci wszystkie dostępne stacje. Ten sam przycisk w radiu analogowym pozwala odnaleźć najbliższą stację. By przypisać ulubione kanały do jednego z pięciu klawiszy szybkiego wyboru, wystarczy dłużej przytrzymać wybrany przycisk. Działają one niezależnie w każdym paśmie, czyli 5 klawiszy przewidzianych jest dla DAB+, 5 dla FM i 5 dla AM. Każdy tryb pozwala też na dodanie kolejnych 10 ulubionych stacji za pomocą menu, które otwiera się po wciśnięciu przycisku PRESET. Działa to wszystko bardzo sprawnie, a spore rozmiary klawiszy numerycznych ujawniają tu swą zaletę – by wybrać ulubioną stację, nie trzeba nawet patrzeć na obudowę.

Wygodny dostęp do znalezionych stacji DAB+ uzyskamy także, obracając górne pokrętło. Jeden skok gałki to zmiana o jedną stację, wciśnięcie gałki – to akceptacja. To samo pokrętło inaczej działa jednak po przełączeniu się na odbiorniki FM i AM, gdzie pozwala na ręczne dostrojenie odbieranej aktualnie stacji.

W niewielkiej, kilkukilometrowej odległości od nadajnika Sangean DPR-45 zapewnia doskonałą jakość odbioru DAB+ bez błędów sygnału. Odbiornik nie sprawiał też problemów w ruchu, chociaż po znacznym oddaleniu się od nadajnika te wrażenia nie muszą być tak pozytywne. Odbiór radia FM wymaga już wysunięcia anteny teleskopowej, bo zakłócenia dają się we znaki nawet tam, gdzie DAB+ odbiera bez utraty sygnału. Antena ma długość 55 cm i gdy jest zbędna, warto ją całkowicie wsunąć do obudowy, dzięki czemu nie będzie narażona na uszkodzenia.

Pięciocalowy głośnik o mocy 1 W zastosowany w DPR-45 nie jest zbyt mocny, ale zapewnia wyraźne i soczyste brzmienie. Co prawda po maksymalnym pogłośnieniu pojawia się nieprzyjemne przesterowanie, ale do ¾ skali ten efekt nie występuje. W takim ustawieniu poziom głośności jest na tyle wysoki, że radio z powodzeniem wypełni muzyką średniej wielkości pomieszczenie, np. pokój biurowy.

Rozwiązaniem, które jest już coraz rzadziej spotykane w odbiornikach radiowych, są pokrętła tonów niskich i wysokich. Posługując się nimi można bez zaglądania do menu urządzenia zmienić charakterystykę brzmienia. Płaskie ustawienie, z pokrętłami w pozycji minimalnej, sprawdzi się w audycjach mówionych. Gdy ważniejsza jest muzyka, warto podkręcić gałki, by dodać soczystości i wyrazistości.

Ponieważ urządzenie wyposażone jest w wyjście audio jack 3,5 mm, można do niego podłączyć słuchawki lub nawet, w razie potrzeby, zewnętrzny głośnik.

Radio Sangean DPR-45 zasilane jest z gniazdka 230 V za pomocą standardowego, uniwersalnego kabla. Jak na sprzęt przenośny przystało, nie zabrakło możliwości zasilania za pomocą baterii. W komorze umieszczonej na tylnej ściance mieszczą się 4 baterie R20 (D).

Przenoszenie odbiornika ma ułatwiać szeroki, ale dość płytki uchwyt schowany nad komorą baterii. Należy traktować go z ograniczonym zaufaniem – ponieważ ciężar urządzenia spoczywa niemal w całości na opuszkach palców, może dojść do sytuacji, że radio się po prostu wyślizgnie, tym bardziej że DPR-45 sporo waży – około 1,6 kg.


W modelu DPR-45 nie zabrakło podstawowej wręcz funkcji wyłączania czasowego oraz budzika. Na tylnej ściance znajduje się jeszcze jeden dodatkowy element – złącze USB typu B. Służy ono do aktualizacji wewnętrznego oprogramowania odbiornika, nie daje za to możliwości podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku.

Komu należy polecić radio Sangean DPR-45? Tym, którzy szukają stosunkowo niewielkiego, przenośnego radia bez wyszukanych funkcji. To jest radio i tylko radio – a więc model przeznaczony dla osób, którym to medium wypełnia większą część dnia. Wygodna obsługa, dobry odbiór sygnału DAB+ i czyste brzmienie to zalety Sangeana DPR-45.


   


Sangean DPR-45

 • Radio DAB+, pasmo III, 174 - 240 MHz
 • Radio FM, 87.5 - 108 MHz, RDS
 • Radio AM, 522 - 1710 KHz
 • Zapis 45 ulubionych stacji (15 DAB+, 15 FM i 15 AM), w tym możliwość przypisania po 5 stacji do klawiszy szybkiego wyboru
 • Budzik
 • Wyłącznik czasowy
 • Wyświetlacz LCD z regulowanym podświetleniem
 • Głośnik o mocy 1 W, 5 cali, impedancja 4 omy
 • Antena teleskopowa 55 cm
 • Wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm
 • Port USB B do aktualizacji firmware
 • Zasilanie sieciowe lub bateriami (4 x R20)
 • Wymiary 280 x 170 x 92 mm
 • Ciężar 1620 g 

  

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk