X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Cyfrowe radio DAB
Section01
Section02

TechniSat DigitRadio 50

18.12.2015 14:54
DigitRadio 50 to jeden z najmniejszych odbiorników DAB+ marki TechniSat. Producent zalicza go do kategorii radiobudzików, co wyraźnie wskazuje charakter tego urządzenia. Nie jest to sprzęt dla koneserów wysmakowanego brzmienia ani dla fanów nowych technologii. Mimo swej prostoty DigitRadio 50 zapewnia odbiór cyfrowego radia DAB+.

Gładka, lśniąca tafla, w którą wkomponowany jest czytelny, czarno-biały ekran Dot-Matrix oraz trzy srebrne pokrętła – tak przedstawia się przedni panel modelu DigitRadio 50. Na górnej krawędzi znalazł się jeszcze szeroki klawisz drzemki i wygaszenia ekranu, z tyłu ulokowany jest głośnik i wyjście słuchawkowe. Tyle wystarczy, by opisać w kilku słowach ten model.

DigitRadio 50 to typowy przedstawiciel tak zwanych radiobudzików. To urządzenie, które po ustawieniu w widocznym miejscu pokoju ma informować o aktualnym czasie, a gdy znajdzie się na stoliku nocnym w sypialni, będzie również pełnić funkcję budzika, który można uciszyć jednym ruchem dłoni. A co z radiem? Tej funkcji nie zabrakło, chociaż jest to dodatek drugoplanowy.

Urządzenie pozwala na odbiór cyfrowego sygnału DAB+ w paśmie III (174 - 240 MHz) oraz analogowego radia FM (87,5 - 108 MHz). Podczas pierwszego uruchomienia DigitRadio 50 przeprowadzi proces automatycznego strojenia DAB+, więc w minutę po wyjęciu z pudełka możemy cieszyć się dobrym sygnałem radia cyfrowego. By zmienić stację, należy przekręcić dolną gałkę, co otworzy przewijaną listę, a następnie zatwierdzić naciśnięciem. Jest to proste i wygodne, a szybki wybór stacji przebiega bez zbędnych komplikacji.

 

        

Po nastawieniu wybranej stacji na ekranie wyświetlany jest aktualny czas, a niżej nazwa stacji i informacje o audycji i utworach emitowane przez nadawcę DAB+. By zmienić typ informacji wyświetlanych w najniższej linii – na przykład na częstotliwości, jakość sygnału czy poziom kompresji – trzeba zagłębić się w menu i dokonać odpowiedniego ustawienia. To już nie jest zbyt wygodne, bo w bardziej zaawansowanych odbiornikach służy do tego osobny klawisz INFO, ale należy założyć, że z punktu widzenia docelowego użytkownika będzie to bez znaczenia.

By wejść do menu i skorzystać z innych ustawień należy posłużyć się dwoma skrajnie położonymi gałkami naprzemiennie – kręcąc nimi lub wciskając je. Trochę mylące jest to, że górne pokrętło służy do wybierania menu, ale nawigowanie po nim przypisane zostało do pokrętła dolnego. W ustawianiach, poza parametrami wyświetlacza, znajdziemy możliwość zapisu i wyboru ulubionych stacji (do 10), listę stacji, pełne skanowania, kompresję dynamiki (DRC - wyrównuje wahania dynamiki i związane z nimi różnice głośności), zmianę kolejności stacji, usuwanie nieaktywnych stacji, a także wyłącznik czasowy i alarm. Wśród języków menu, jakie zaoferował TechniSat, nie ma polskiego, ale urządzenie prawidłowo wyświetla nasze znaki narodowe.

Nastawienie alarmu ułatwia kreator, podsuwający opcje konfiguracyjne – jest to więc niezwykle proste i tu powinien poradzić sobie każdy. Jako sygnał nastawić można standardowy brzęczyk lub wybraną stację radia DAB+ lub FM.

   

   

Na tylnej ściance modelu DigitRadio 50 znajduje się rozwijana antena DAB+ i FM. W małej odległości od nadajnika użycie anteny do odbioru radia cyfrowego nie jest konieczne. Sygnał charakteryzuje niewielki poziom błędów oraz czystość nieosiągana dla sygnału analogowego. Niestety, wbudowany głośniczek nie pozwala w pełni cieszyć się zaletami DAB+. Płaskie brzmienie z mocno wyeksponowanym środkiem, a zredukowanymi tonami wysokimi i niskimi sprawia, że korzyści płynące z sygnału cyfrowego nie są na tyle widoczne, na ile zasługują. Można to skwitować stwierdzeniem: „to tylko radiobudzik” albo... podłączyć słuchawki lub jeszcze lepiej – dodatkowy głośnik. Wtedy słychać, że jakość przetwornika audio jest o wiele lepsza niż małego głośniczka 0,8 W.

Komu można polecić model DigitRadio 50? To propozycja dla osób, które poszukują zegara i budzika, a odbiornik DAB+ ma być tylko dodatkiem. Niezbyt zachwycająca jakość dźwięku z wbudowanego głośnika może zniechęcić entuzjastów cyfrowego radia. Opcjonalnym rozwiązaniem tego problemu będzie wykorzystanie DigitRadio 50 w sposób nieco odbiegający od intencji producenta – jako przystawkę do domowego systemu audio, w którym nie ma odbiornika DAB+. Co prawda wówczas trudno będzie korzystać z budzika, a bez pilota obsługa będzie nieco kłopotliwa, ale niska cena około 220 zł rekompensuje te niewygody.

    

   

TechniSat DigitRadio 50

  • Radio DAB+, pasmo III, 174,928 – 239,200 MHz
  • Radio FM 87,5 – 108 MHz
  • Budzik
  • Wyłącznik czasowy
  • Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
  • Moc audio: 0,8 W RMS
  • Wejście zasilacza: 100 - 240 V AC, 50 - 60Hz
  • Wyjście: 6 V DC / 500 mA
  • Wymiary: 175 x 95 x 85 mm

   

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Section19
Zadaj pytanie