X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Matysiakowie

Wisia Matysiakowa

24.03.2016 01:00
Studia aktorskie rozpoczęła w 1948 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi, której rektorem był Leon Schiller. Tu występowała – jeszcze jako studentka – w „Kramie z piosenkami” w układzie i w reżyserii Leona* Schillera. Od 1950 r. w PWST w Warszawie. Debiutowała na scenie rolą Lubow Szewcowej w „Młodej gwardii” A. Fadiejewa w Teatrze Polskim w Warszawie. Po dyplomie w 1951 r. zaangażowana do Teatru Ateneum w Warszawie (rola Anusi w „Zbiegach” H. Auderskiej).
Ludmiła Łączyńska
Ludmiła ŁączyńskaFoto: Polskie Radio

Od 1952 r. aktorka Teatru Ludowego, prowadzonego przez Krystynę Zelwerowiczową i Władysława Hańczę. Zagrała tu m. in.: Nataszę w „Młodości ojców” B. Gorbatowa, Anielę w „Chorym z urojenia” Moliera, Elżunię w „Synu marnotrawnym” S. Trembeckiego, Madame Flor de Lis w „Młynie” oraz Luisę w „Dziewczynie z dzbanem” L. de Vegi, Lucjanę w „Komedii omyłek” W. Szekspira, Klaryssę w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego, Anielę w „Wielkim człowieku do małych interesów” A. Fredry, Edytę w „Hotelu Belle Vue” M. Samozwaniec, Kamillę w „Romansie z wodewilu” W. Krzemińskiego, Helenę w „Żabusi” G. Zapolskiej, Goplanę w „Balladynie” J. Słowackiego, Marię „W straconych zachodach słońca” W. Szekspira, Zochna w „Tym nieznajomym” J. Krzysztonia, Agata w „Gwałtu, co się dzieje” A. Fredry, Selimę w „Księżniczce Turandot” C. Gozzi’ego, Dunia w „Żywym trupie” L. Tołstoja.

Od listopada 1957 r. nieprzerwanie jako Wisia (Jadwiga Matysiakowa) w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Żona Stacha Matysiaka. Urodziła się w 1938 roku, wychowywała się na Powiślu. Tu też poznała rodzinę Matysiaków, m.in. Stacha. Przez parę lat przebywała z rodzicami we Wrocławiu, gdzie jej ojciec, inżynier Zarębski, specjalista kolejnictwa, odbudowywał po wojnie polskie koleje na Ziemiach Odzyskanych. Po powrocie do Warszawy wyszła za mąż za inżyniera Jerzego Klimowicza, z którym zamieszkała w rodzinnym domu przy ul. Wileńskiej. Rodzicami Wisi byli Maria i Wiktor Zarębscy. Po zdradzie małżeńskiej Jerzego, rozwiodła się w 1958 r. W tym czasie spotkała przypadkiem Stacha Matysiaka, z którym nawiązała płomienny romans. Pochodziła z rodziny inteligenckiej, co powodowało sprzeciwy jej rodziców wobec związku z wychowanym w robotniczej rodzinie chłopakiem. Ze Stachem wzięła potajemnie ślub w Karpaczu latem roku 1959. Oboje zamieszkali na Dobrej (I piętro) w mieszkaniu po Stefanii Frączakowej. W maju 1960 roku urodziła córeczkę Kasię. Przedtem jednak, we wrześniu 1959 r. podjęła pracę w „Orbisie” na Brackiej w Sekcji Wycieczek Zagranicznych, gdzie pracowała aż do pierwszej połowy lat 90-tych, kiedy to na skutek przekształceń w firmie została zwolniona. Następnie zatrudniła się w charakterze rejestratorki w gabinecie kosmetycznym swojej znajomej – Moniki Biegłowskiej, gdzie pracuje do dziś. W 1982 roku po śmierci swojej teściowej Heleny Matysiakowej przejęła jej rolę w domu przy Dobrej. W 1986 r. została babcią Małgosi, a w 1993 – Krysi, córek Kasi i Tomka. Od października 2008 r. prababcia Maciusia, synka Małgosi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak