Matysiakowie

Elżbieta Szymucha

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 07:00
ELŻBIETA SZYMUCHA (z domu Kowalska) – urodziła się ok. 1943 r. Pierwsza żona Gienka Matysiaka, którego poznała w 1963 roku, kiedy to jako pielęgniarka przyszła do mieszkania Matysiaków na Dobrą, by zrobić mu zastrzyk.
Elżbieta Szymucha

Wówczas odbywała praktykę w szpitalu przy ul. Litewskiej (w czasie pierwszego roku nauki w Szkole Pielęgniarskiej). W 1965 r. dostała się na studia medyczne, które skończyła w 1971 r. Straciła rodziców już w dzieciństwie. Początkowo rodzice Gienka byli niechętni Elżbiecie, która była nieco starsza od Gienka. Po długim i burzliwym okresie narzeczeństwa została wreszcie jego żoną w 1969 roku i współgospodynią (wraz z Heleną Matysiakową) mieszkania przy Dobrej. Razem z Gienkiem zamieszkała w mieszkaniu po Feliksie Grabowskim. Od 1972 roku matka Piotrka Matysiaka. W 1982 r. wyjechała wraz z mężem do NRD, gdzie zostawiła go dla przyjaciela Gienka - Olgierda Szymuchy, z którym zresztą miała dziecko (Joasię ur. 1988 r.). Po powrocie do Polski i rozwodzie poślubiła Olgierda i zamieszkała wraz z nim na warszawskim Ursynowie. W 2001 roku owdowiała tracąc męża w wypadku samochodow.

Joanna Jędryka – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965). Debiutowała w 1964 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi w przedstawieniu „Gra interesów” J. Benevente (reż. M. Kaniewskiej).

Po dyplomie była związana, najpierw z Teatrem im. Jaracza w Łodzi (1965-1968), zagrała tu m.in. w: „Kto się boi Wirginii Woolf”, „Czarownicach z Salem”, „Ogniem i mieczem”, „Przełomie”, potem z Teatrem Ateneum w Warszawie (1968-1980): „Wujaszek Wania”, „Głupi Jakub”, „Peer Gynt”, „Biesy”, "Panna Tutli-Putli”, „Oni”, oraz z warszawskim Teatrem Kwadrat (1980-1989): „Pamiętnik Pani Hanki”, „Czyje to życie”. Związana również z Teatrami na Woli i Teatrem Ochoty.

Obecnie występuje w filmach, serialach, gra w teatrze, nagrywa słuchowiska radiowe dla dorosłych i dla dzieci (m.in.: „Wojna i pokój” L. Tołstoja, „Pożegnanie z bronią” E. Hemingwaya, „Kochałam Tyberiusza” E. Dored, „Pogoda dla bogaczy” I. Shawa, „Doktor Murek” T. Dołęgi-Mostowicza). Wzięła również udział w reklamach telewizyjnych. Od kilkunastu lat kreuje postać Elżbiety Szymuchy, byłej żony Gienka Matysiaka w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak