X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Matysiakowie

Danka Grzelakowa

22.03.2016 00:05
DANKA GRZELAKOWA - BĘDKOWSKA (z domu Matysiak) – urodziła się w 1929 roku. To najstarsza córka Heleny i Józefa Matysiaków, siostra Stacha i Gienka. Brała udział w Powstaniu Warszawskim walcząc w zgrupowaniu „Krybar”. Po wojnie związała się z żonatym, starszym od siebie mężczyzną, co wobec konfliktu z ojcem, spowodowało konieczność jej wyprowadzki z domu.
ALEKSANDRA KARZYŃSKA - DANKA GRZELAKOWA
ALEKSANDRA KARZYŃSKA - DANKA GRZELAKOWA

Po rozstaniu z tym człowiekiem w drugiej połowie lat 50. wyjechała do Szczecina, gdzie przez kilka lat pracowała w stoczni. W roku 1961 wyszła za uczestnika walk pod Monte Cassino – Bronka Grzelaka (syna sąsiada Matysiaków - Wojtka Grzelaka). Wraz z nim osiadła w Turoszowie, by w drugiej połowie lat 60. przenieść się w Bieszczady. W roku 1965 wraz z Bronkiem adoptowała czteroletniego chłopca – Józia. W połowie lat 70. wraz z mężem i małym Józiem przeprowadziła się z Bieszczad do nowo zakupionego domu w Piastowie pod Warszawą. W 1984 roku owdowiała, a potem przeniosła się do Warszawy zostawiając posiadłość w Piastowie synowi Józiowi Grzelakowi. W Warszawie poznała swojego przyszłego męża Lucjana Będkowskiego, z którym po pewnym okresie znajomości wzięła ślub w roku 1990. Zamieszkała z mężem i opiekowała się nim aż do jego śmierci w roku 2003. Postanowiła wtedy wrócić do Warszawy na ulicę Dobrą i zamieszkać w mieszkaniu po Kasi i Tomku Piekarskich. Po latach spotkała swojego towarzysza broni z Powstania Warszawskiego – Leona Szybińskiego, z którym nawiązała bliższą znajomość. Po śmierci przyjaciółki Marianny, w listopadzie 2008 r. odziedziczyła willę z ogrodem w Podkowie Leśnej k. Warszawy. W tej chwili zakończyło się postępowanie spadkowe i trwają przygotowania do remontu i ewentualnego zasiedlenia nieruchomości.

Aleksandra Karzyńska – ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie w roku 1950. Związana początkowo z Teatrem Starym i Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie grała głównie role amantek w repertuarze klasycznym: Cecylię w „Nie trzeba się zarzekać” A. Musseta, Klarę w „Zemście” A. Fredry (z Jerzym Leszczyńskim w roli Cześnika), Helenę w „Grubych rybach” M. Bałuckiego (z Ludwikiem Solskim i Stanisławem Jaworskim, który później grał postać Klemensa Kolasińskiego w „Matysiakach”), Anielę w „Ślubach panieńskich” A. Fredry, Kaśka w „Popasie króla jegomości” A. Grzymały-Siedleckiego, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” P. A. Beaumarchais’a. Ponadto: Kresyda w „Sławnej historii Troilusa” W. Szekspira, Mania w „Królowej przedmieścia” K. Krumłowskiego, Zofia Pawłowna w „Mądremu biada” A. Gribojedowa.

Od 1961 r. aktorka Teatru Klasycznego (Teatru Rozmaitości) w Warszawie. Zagrała tu m.in.: Rozynę w „Cyruliku sewilskim” P. A. Beaumarchais’a, Dianę w „Samuelu Zborowskim” J. Słowackiego, Wandzię w „Krzywych lustrach” Z. Bystrzyckiej, Bertę w „Ondynie” J. Giraudoux, Hortensja w „Mirandolinie” C. Goldoniego, Salomea w „Horsztyńskim” J. Słowackiego.

Od 1972 r. aktorka Teatru Studio, kierowanego przez Józefa Szajnę. Zagrała tu m. in. w „Witkacym” S. I. Witkiewicza, „Nosie” M. Gogola, „Śnie” F. Dostojewskiego”, w „Dantem” wg Boskiej komedii. Od 1977 r. w repertuarze komediowym Teatru Kwadrat w Warszawie („Pamiętnik pani Hanki” T. Dołęgi-Mostowicza, „Godziny błaznów w składnicy” U. Anatola „Basen” J. Kondrackiego, „Rodzina” A. Słonimskiego).

W 1984 r. obchodziła 35-lecie pracy artystycznej rolą Berty w „Niemcach” L. Kruczkowskiego w Teatrze na Woli. W tymże roku rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem w powieści radiowej „Matysiakach”. Do dziś wciela się w postać Danusi Grzelakowej-Będkowskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak