Konkurs Chopinowski 2015

Konkurs Chopinowski. Historia i kalendarium

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 15:00
Czym wsławi się Konkurs w roku 2015? Już teraz – rekordową liczbą zgłoszeń - ponad 450. Nie przegap debiutów przyszłych mistrzów pianistyki!
Finał III Konkursu, 1937
Finał III Konkursu, 1937Foto: wikimedia/domena publiczna

Konkurs Chopinowski - przez lata jedyne takie wydarzenie na świecie - zrodził się z potrzeby podtrzymania znajomości muzyki Fryderyka Chopina oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie. Dziś, kiedy Konkurs organizowany jest z olbrzymim rozmachem, przyciągając największe talenty pianistyczne ze wszystkich krajów świata, a sama Chopinowska twórczość cieszy się taką popularnością i uznaniem, jakie nie są dane niemal żadnemu innemu kompozytorowi, trudno uwierzyć w to, że po I wojnie światowej, zaledwie około 90 lat temu, dzieła Chopina grywane były coraz rzadziej, a wręcz znikały z programów nauczania szkół muzycznych. Kult Chopina gasł.

[…]

W pierwszej edycji Konkursu, która odbyła się zimą 1927 roku, wzięło udział zaledwie 26 uczestników z 8 krajów – przyjezdni pianiści nocowali i ćwiczyli przed występami w prywatnych domach rodzin, które zgodziły się ich ugościć. W skład jury weszli, z jednym tylko wyjątkiem, wyłącznie polscy artyści. Na podium stanęli Rosjanie (wśród nich zwycięzca, Lew Oborin) i Polacy.

Efekty przerosły oczekiwania. "Poziom gry okazał się tak wysoki – pisał olśniony i porażony zarazem Jarosław Iwaszkiewicz – że jury znalazło się w prawdziwym kłopocie, mimo woli pomijając kilku doskonałych muzyków. Ogrom umiejętności pianistycznej, jaką osiągają w naszych czasach prawie dzieci (Goldsand – 16, Oborin – 19 lat!) nasuwa refleksję – co dalej?". […]

Lata 60. i 70. XX wieku to czas pełnego rozkwitu Konkursu Chopinowskiego, potwierdzanego nazwiskami jego znakomitych zwycięzców – Maurizia Polliniego, Marthy Argerich czy Krystiana Zimermana – oraz grona jurorów. […] Zainteresowanie Konkursem i jego prestiż z czasem zaczęły przerastać wszelkie inne wydarzenia artystyczne związane z Chopinem. Coraz liczniejsze stawało się grono młodych pianistów ze wszystkich kontynentów.  […] Później jednak nadeszła zła passa lat 90. – podczas dwóch edycji z rzędu jury nie znalazł wśród kandydatów żadnego zasługującego na miano zwycięzcy. […]

Wiek XXI postawił przed Konkursem nowe wyzwania – w zmieniającej się sytuacji społecznej, kulturowej i medialnej, z którą radzić sobie muszą nie tylko organizatorzy, lecz także laureaci. Jedni i drudzy odnajdują się w niej coraz lepiej: supermedialną gwiazdą jest wygrany z 2000 roku Yundi Li; rozchwytywani są triumfatorzy z lat 2005 i 2010: zwycięzca XV Konkursu Rafał Blechacz i laureaci XVI Konkursu: Yulianna Avdeeva, Daniil Trifonov czy Ingolf Wunder. Nagrania na kanale YouTube i konta na Facebooku wszystkich tych pianistów mają dziesiątki i setki odsłon i subskrybentów.

Czym wsławi się Konkurs w roku 2015? Już teraz – rekordową liczbą zgłoszeń, która przekroczyła 450. Wypada sparafrazować pytanie Jarosława Iwaszkiewicza postawione po I Konkursie w 1927 roku: ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się Konkurs w naszych czasach wśród młodych pianistów, nasuwa refleksję – co dalej?

***

Za nami już kwietniowe (13-24.04) przesłuchania eliminacyjne, które pozwoliły 80 pianistom przedostać się do właściwego konkursu. Ten rozpoczną koncerty inauguracyjne (1-2 października) z udziałem n.in. Marthy Argerich, Garricka Ohlssona i Nelsona Goerner. Rywalizacja będzie przebiegała w Filharmonii Narodowej w etapach:  I (3–7 października), II (9–12 października) oraz III (14–16 października).

Rocznicę śmierci Fryderyka uczcimy 17 października tradycjnym koncertem w Bazylice św. Krzyża, podczas którego zabrzmi "Requiem" Mozarta. W dniach 18-20 października wrócimy do Filharmonii Narodowej, by posłuchać koncertów 10 finalistów, a pomiędzy 21 a 23 października jeszcze raz zaprezentują się laureaci.

Zapraszamy!

materiały promocyjne/mm/jp

Czytaj także

Konkursowe nagrania Marthy Argerich

17.09.2015 14:20
Ponieważ Konkurs Chopinowski za pasem, bohaterką naszego pierwszego spotkania w audycji "Chopin osobisty" po wakacyjnej przerwie była jego wspaniała triumfatorka z 1965r. - Martha Argerich.
Martha Argerich w  Warszawie w roku 1965 po zdobyciu I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskm
Martha Argerich w Warszawie w roku 1965 po zdobyciu I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie ChopinowskmFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki
Posłuchaj
60'34 Konkursowe nagrania Marthy Argerich. (PR, 7.09.2015.)
więcej

Przed występami wielkiej Argentynki w Polsce słuchaliśmy jej konkursowych nagrań wydanych właśnie przez koneserską wytwórnię DOREMI. Będzie też okazja poznać niepublikowane dotąd nagrania Ballady f-moll op. 52, zarejestrowane przez Marthę Argerich w 1960 roku oraz Etiudy C-dur granej przez 14-letnią artystkę na recitalu w Buenos Aires.

A na okrasę i zachętę do dalszego słuchania - fragment najnowszej płyty wydanej przez NIFC z zapisem występów artystki na festiwalu Chopin i jego Europa w 2010 roku.

W sezonie jesienno-zimowym audycji "Chopin Osobisty" będzie można słuchać w godzinach 16.00-17.00. Od początku uruchamiamy też profil facebookowy audycji, mając na nadzieję, że pobudzi on Państwa nie tylko do "polubień", ale przede wszystkim do wymiany opinii na temat wspólczesnej pianistyki w kontekście muzyki Fryderyka Chopina i jej wielkich wykonawców.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty  

Prowadzi: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.09.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mg

Czytaj także

Chopin przekracza granice. XVII Konkurs Chopinowski

17.09.2015 14:40
Gościem "Poranka Dwójki" był Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Artur Szklener w studiu Programu 2
Artur Szklener w studiu Programu 2Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
16'14 Artur Szklener zaprasza na Konkurs Chopinowski (Poranek Dwójki)
więcej

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 1-23 października w Warszawie. Jak podkreślał w Dwójce Artur Szklener, tegoroczny Konkurs będzie szczególny: dzięki mediom nowoczesnym nastąpi swoiste wyjście poza sale filharmonii.

Jak promować muzykę Fryderyka Chopina poprzez najnowsze media? Co najważniejszego znajdziemy w programie tegorocznego Konkursu? I czy jest wciąż szansa, by zdobyć bilety na konkursowe przesłuchania? 

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc