Konkurs Chopinowski 2015

Bolesław... Bierut czy Woytowicz?

16.09.2015 11:24
Przemówienia pierwszego prezydenta powojennej Polski oraz członka zarządu Instytutu i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, otwierające obchody setnej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora w 1949 roku.
Posłuchaj
Audio

Rok 1949: na zjeździe literatów w Szczecinie przyjęto za obowiązujący w literaturze tzw. socrealizm, Biuro Polityczne KC PZPR powołało specjalną komisję międzyresortową do opracowania metodologii uderzenia w Kościół katolicki, a nieformalni cenzorzy podjęli akcję "przeglądu bibliotek". 15 września rozpoczął się IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, w którym I Nagrodę (ex aequo) zdobyła Halina Czerny-Stefańska. 

Bolesław Bierut mówi przede wszystkim o rewolucyjnym potencjale muzyki wybitnego kompozytora oraz jej znaczeniu dla mas pracujących. Cóż, czasy zdecydowanie się zmieniły. Ale czy aż tak bardzi zmienił się język oficjalnej narracji o dorobku Fryderyka Chopina?....  

Warto również posłuchać przemówienia Bolesława Woytowicza - wybitnego kompozytora i pedagoga, a wówczas także członka Zarządu Instytutu i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak