EURO 2016

Bramkarz Włoch Gianluigi Buffon kontuzjowany

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 18:29
Bramkarz piłkarskiej reprezentacji Włoch Gianluigi Buffon, który doznał kontuzji prawego stawu kolanowego w meczu eliminacji mistrzostw Europy z Chorwacją (1:1), opuścił zgrupowanie zespołu narodowego.
Gianluigi Buffon
Gianluigi BuffonFoto: EPA/ANTONIO BAT

Serwis specjalny
Euro 2016

Jak przewiduje sztab medyczny zespołu, Buffon nie wystąpi we wtorkowym meczu towarzyskim z Portugalią w Genewie. Zastąpi go Salvatore Sirigu, który zmienił go w pojedynku z Chorwacją.

Piątkowy mecz z Chorwatami (1:1) był 50. występem Buffona w spotkaniach pod egidą UEFA; poinformowała kontynentalna federacja piłkarska na oficjalnej stronie internetowej. Buffon jest liderem klasyfikacji wszech czasów.

W jubileuszowym występie Buffon obronił rzut karny wykonywany przez Mario Mandzukica, ale potem ten sam chorwacki napastnik pokonał go.

We włoskiej reprezentacji, w spotkaniu pod egidą UEFA (liczą się pojedynki w eliminacjach i turniejach finałowych mistrzostw Europy), Buffon zadebiutował w październiku 1998 roku - w el. ME 2000 ze Szwajcarią (2:0).

Na europejskiej liście wszech czasów wyprzedza Sargisa Howsepjana (Armenia) i Liliana Thurama (Francja), którzy zanotowali po 47 gier. Howsepjan występował w kadrze aż przez 20 lat, od 1992 do 2012 roku.

aby dodać komentarz
brak

Polska była zdecydowanym faworytem meczu z Gruzją w eliminacjach do Euro 2016. Piłkarze Adama Nawałki wykorzystali szansę, wygrali z Gruzją 4:0 (0:0) i do kluczowych meczów o grę na wielkim turnieju przystąpią z pierwszego miejsca w grupie D.
Strzelec drugiej bramki dla reprezentacji Polski Robert Lewandowski przyjmuje gratulacje od Arkadiusza Milika i Tomasza Jodłowca podczas meczu z Gruzją w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2016, rozegranego na Stadionie Narodowym w stolicyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski
47'27 Tomasz Zimoch komentuje pierwszą połowę meczu Polska - Gruzja (Jedynka)
44'32 Tomasz Zimoch komentuje drugą połowę meczu Polska - Gruzja (Jedynka)
01'11 Tomasz Zimoch podsumowuje wydarzenia na Stadionie Narodowym (Jedynka)
00'24 Trener reprezentacji Polski, Adam Nawałka po meczu z Gruzją (IAR)
00'24 Trener reprezentacji Polski, Adam Nawałka po meczu z Gruzją o sukcesie biało-czerwonych (IAR)
więcej

Spotkanie Polska - Gruzja było transmitowane na żywo na antenie radiowej Jedynki. Ze Stadionu Narodowego mecz komentował Tomasz Zimoch.

W sobotnim meczu trener Adam Nawałka nie mógł skorzystać z pauzującego za kartki obrońcy Kamila Glika, którego zastąpił dobrze spisujący się w minionym sezonie w Jagiellonii Białystok Michał Pazdan. Najważniejsze jednak, że polski selekcjoner miał do dyspozycji wszystkich czołowych piłkarzy ofensywnych. Największa konkurencja jest wśród bocznych pomocników. W sobotę były kapitan Jakub Błaszczykowski - wracający do kadry po długiej przerwie - rozpoczął na ławce rezerwowych (wszedł w 64. minucie), natomiast Maciej Rybus zagrał jako lewy obrońca.

Gruzini, którzy do tej pory zdobyli punkty jedynie w starciu z outsiderem Gibraltarem, byli na Stadionie Narodowym mocno osłabieni. Nie zagrali pauzujący za kartki pomocnik Dnipro Dniepropietrowsk Dżaba Kankawa (uczestnik niedawnego finału Ligi Europejskiej w Warszawie) oraz kontuzjowany napastnik włoskiego Empoli Lewan Mczedlidze. Ponadto trener Kachaber Cchadadze miał problemy w defensywie. Z powodu urazów nie wystąpili m.in. Akaki Czubutia oraz Gia Grigalawa.

Sobotnie spotkanie na Stadionie Narodowym rozgrywano w obecności kompletu widzów (56,5 tys.) i przy rozsuniętym dachu, który dzień wcześniej był zamknięty w obawie przed burzą.

Trener Nawałka zapowiadał, że jego podopieczni będą prowadzić grę i tak rzeczywiście było. Najwięcej pracy miał gruziński bramkarz Giorgi Loria. Już w 10. minucie groźnie, ale minimalnie niecelnie strzelił z dystansu aktywny Kamil Grosicki. Trzy minuty później ten sam zawodnik zmarnował dogodną okazję, po szybkim kontrataku gospodarzy.

Przewaga biało-czerwonych rosła z każdą minutą. W kolejnych akcjach bliscy zdobycia gola byli Sławomir Peszko i Robert Lewandowski. Ten drugi w 19. minucie w sytuacji sam na sam minął już Lorię, ale jego strzał wybił z linii bramkowej Aleksandre Amisulaszwili. Niedługo później golkiper gości wygrał pojedynek z Lewandowskim, popisując się efektowną paradą. W 42. minucie Loria ponownie musiał się wykazać umiejętnościami, tym razem po technicznym strzale zza pola karnego Arkadiusza Milika.

Euro 2016

Druga połowa zaczęła się od... groźnej sytuacji Gruzinów. Po dośrodkowaniu na pole karne niecelnie głową uderzył Guram Kaszia.

W 62. minucie kibice na Stadionie Narodowym mieli wreszcie powody do ogromnej radości. Bramkę po efektownym strzalem z ok. 20 metrów zdobył Milik. Bramkarz Gruzinów nie miał szans, piłka została uderzona bardzo precyzyjnie przez napastnika Ajaksu Amsterdam.

Biało-czerwoni, zachęcani przez kibiców, chcieli pójść szybko za ciosem. W 69. minucie w dogodnej okazji znalazł się Grosicki, ale jego strzał głową był niecelny. Gruzini nie zamierzali jednak czekać na kolejne ataki Polaków. W 78. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Giorgi Czanturia - Łukasz Fabiański, choć z problemami, złapał piłkę. Niedługo później szczęście uśmiechnęło się do gospodarzy. Po bardzo silnym uderzeniu George Nawalowskiego piłka trafiła w poprzeczkę. Stadion na chwilę ucichł...

Kibice ożywili się jednak w końcówce spotkania, której wielkim bohaterem okazał się Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium w ciągu czterech minut zdobył aż trzy bramki, za każdym razem wykorzystując dogodną sytuację. Biało-czerwoni powtórzyli więc wynik z listopada z Tbilisi, wówczas również wygrali 4:0.

Polscy piłkarze pozostają niepokonani w eliminacjach Euro 2016. W sześciu meczach zdobyli 14 punktów i umocnili się na prowadzeniu w tabeli grupy D.

Polska wygrała z Gruzją 4:0. Hat-trick Lewandowskiego w 4 minuty

/Foto Olimpik/x-news

Polska - Gruzja 4:0 (0:0).

Bramki: Arkadiusz Milik (62), Robert Lewandowski (89, 90+2, 90+3).

Sędzia: Aleksiej Kulbakow (Białoruś). Widzów 56 512 tys.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała, Michał Pazdan (90-Marcin Komorowski), Maciej Rybus - Kamil Grosicki (79-Tomasz Jodłowiec), Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Sławomir Peszko (64-Jakub Błaszczykowski) - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik.

Gruzja: Giorgi Loria - Ucza Łobzanidze, Guram Kaszia, Aleksandre Amisulaszwili, Lasza Dwali, George Nawalowski - Tornike Okriaszwili (46-Murtaz Dauszwili), Dżano Ananidze, Aleksandre Kobachidze (76-Baczana Cchadadze), Valeri Kazaiszwili - Mate Wacadze (63-Giorgi Czanturia).

man, PAP

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ NA ŻYWO:

KONIEC!

90 +3 min - 4:0 - Lewandowski! To się dzieje na Narodowym.

90+2 min - 3:0 LEWANDOWSKI!!! - no i Lewy się doczekał, jest lepszy od prezesa Bońka

89 min - 2:0 LEWANDOWSKI!!!!

81 min - Ależ Polacy mieli szczęście, słupek uratował nas przed stratą gola >>> TOMASZ ZIMOCH to odpowiednio skomentował na antenie radiowej Jedynki

79 min - No to Grosicki już nie zdobędzie gola, schodzi, w jego miejsce Jodłowiec

76 min - Lewandowski oddał strzał zza pola karnego, trafił niestety w plecy obrońcy gruzińskiego, sędzia tego nie zauważył, bo powinien być rzut rożny dla Polski. "Lewy" wściekły

75 min - Kolejna akcja Kamila Grosickiego, widać, że ma wielką ochotę na trafienie, ale cały czas nie wychodzi

74 min - Trener Nawałka też gra

''

64 min - Pierwsza akcja Błaszczykowskiego. Polak wpadł w pole karne, zrobił zwód w prawo, ale rywal dogonił go i wybił piłkę na aut.

63 min - Schodzi Peszko wchodzi Błaszczykowski. To będzie 69. mecz Kuby w reprezentacji

62 min - Milik podał do Mączyńskiego, ten mu odegrał, Milik wykonał obrót, tak by piłka pasowała do lewej stopy, przyłożył i strzelił ... pięknie strzelił

62 min - MILIK!!!!!!! GOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!

59 min - Kobakhidze próbował zaszkodzić Fabiańskiego, ale Polak jest w formie i łapie piłkę niczym jaszczurka muchę

58 min - Inicjatywę przejęli Gruzini tymczasem kibice podpowiadają trenerowi Nawałce: zmiany!

55 min - Pocieszające jest to, że jak pamiętamy to podopieczni Adama Nawałki po przerwie potrafią wyjść jeszcze bardziej zmobilizowani

50 min - Groźnie pod bramką Łukasza Fabiańskiego. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Ananidze, Kashia uderzył głową. Piłka odbiła się od ziemi i przeleciała tuż obok słupka.

46 min - Bez zmian w reprezentacji Polski u rywali jedna zmiana Dauszwili za Okriaszwiliego

45 +1 min - Koniec pierwszej połowy, Polacy atakowali niemal bez przerwy, ale póki co, na Stadionie Narodowym bez goli

42 min - Milik próbował z 25. metrów, ale piłka była zbyt podkręcona

40 min - Grosicki włączył "turboprzyspieszenie", minął sprytnie prawego obrońce Gruzji, ale za plecami Gruzina był kolejny Gruzin, który przejął piłkę

32 min - Szarża Lewandowskiego na bramkę Gruzinów, niestety Lobjanidze i Kashia są czujni

28 min - Pressing Polaków trwa. To zadziwiające, że Loria jeszcze nie schylał się po piłkę do siatki

22 min - Właśnie oglądaliśmy dwie wspaniałe, akcje Grosicki/Lewandowski. Niestety nasz napastnik z numerem 9 na koszulce nie zdołał zdobyć 24. gola w reprezentacji. Szkoda, wciąż czekamy

17 min - Fabiański przywitał się z piłką, po bardzo lekkim strzale Gruzinów

12 min - Kontra Polaków, Peszko był jej inicjatorem, kończył nie kto inny jak Kamil Grosicki, ale piłka jak zaczarowana mija bramkę

9 min - Składna akcja Polaków, dośrodkowanie Piszczka do Kamila Grosickiego, "Groszek" uderza z pierwszej piłki, a ta mija prawy słupek bramki

7 min - Pierwszy rzut rożny dla Gruzji

5 min - Rzut rożny dla Polaków, zamieszanie pod bramką Lorii, ale niestety Polacy nie dopadli do piłki

3 min - Nieźle kombinował Kamil Grosicki, wpadł przed linię pola karnego, ale jego podanie doszło do Roberta Lewandowskiego

18.00 - Hymny wybrzmiały, zaczynamy!

17.55 - Drużyny wchodzą już na murawę. "Biało-czerwonych" prowadzi kapitan reprezentacji Robert Lewandowski

17.08 - Poznaliśmy też skład rywali Polaków. Gruzja: Giorgi Loria – Ucha Lobjanidze, Guram Kashia, Aleksandre Amisulashvili (C), George Novalovsky – Valeri Qazaishvili, Alexander Kobakhidze, Jano Ananidze,  Lasha Dvali - Mate Vatsadze

17.03 - W tej sytuacji w grupie sprawę trzeba postawić jasno - wygrana w meczu z Gruzją to obowiązek, jeśli Polska chce myśleć o awansie. Kolejne spotkania będą szalenie trudne, a od reprezentacji raczej nie sposób oczekiwać, by powtórzyli wyczyn z ubiegłego roku i ograli mistrzów świata, tym razem na ich terenie

17.02 -W innych spotkaniach grupy D - także o godz. 18 Irlandia zmierzy się na własnym boisku ze Szkocją, a godz. 20.45 Gibraltar podejmie Niemcy

17.01 - Tak przedstawia się tabela grupy D, do której przypisani są Polacy

''

17.00 - Piłkarsko polska reprezentacja jest najsilniejsza od lat, dodatkowo panuje w niej dobra atmosfera, a zespół wydaje się być odpowiednio zmotywowany do tego, by pokonać Gruzinów i z pozycji lidera przystępować do dalszej batalii o to, by w 2016 roku pojechać na Euro do Francji

16.55 - Znamy już skład w jakim Biało-czerwoni wyjdą na spotkanie. Polska: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała, Michał Pazdan, Maciej Rybus – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński – Kamil Grosicki, Arkadiusz Milik, Sławomir Peszko – Robert Lewandowski (C).

16.51 - Transmisji na żywo ze spotkania na Stadionie Narodowym w Warszawie ze spotkania można posłuchać od godziny 18 w radiowej Jedynce. Mecz komentować będzie Tomasz Zimoch

16.50 - Zapraszamy na RELACJĘ NA ŻYWO z meczu Polska - Gruzja w grupie D eliminacji do mistrzostw Europy w 2016 roku!

Adam Nawałka: Chcemy prowadzić grę, być stroną dominującą