EURO 2016

Euro 1968 we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 10:00
Turniej finałowy we Włoszech po raz pierwszy zaczął oficjalnie funkcjonować pod nazwą - mistrzostwa Europy (wcześniej turniej nazywany był Pucharem Narodów). Tytuł zdobyła ekipa gospodarzy.
Kibice reprezentacji Włoch cieszą się ze zdobycia mistrzostwa Europy w 1968 roku po finale z Jugosławią
Kibice reprezentacji Włoch cieszą się ze zdobycia mistrzostwa Europy w 1968 roku po finale z JugosławiąFoto: PAP/DPA

Po raz pierwszy zmieniono też formę kwalifikacji. Wprowadzono podział na grupy, a następnie - ćwierćfinały, które wyłaniały czwórkę drużyn turnieju głównego. Powstało 7 grup po cztery drużyny i jedna, w której grały trzy zespoły.

Wygrana w grupie dawało 2 punkty, remis - 1 punkt, porażka - 0. Spotkania rozgrywano metodą u siebie i na wyjeździe każdy z każdym. Zupełnie jak współcześnie. Zwycięzcy grup awansowali do ćwierćfinałłów.

Z kwalifikacji do turnieju we Włoszech dostali się poza drużyną gospodarzy dostała się Anglia, Jugosławia i ekipa ZSRR. Spotkania rozgrywano na trzech stadionach - w Rzymie, Neapolu i Florencji.

W pierwszym półfinale Włochy - ZSRR po czasie regulaminowym i dogrywce utrzymał się bezbramkowy remis, co oznaczało wówczas, że rzut monetą zdecyduje o grze w finale. Dobrą stronę monety wybrał kapitan reprezentacji Włoch - Giacinto Facchetti i gospodarze mogli się cieszyć z awansu. W drugim półfinale Jugosławia pokonała Anglię 1:0.

W meczu o trzecie miejsce Anglia pokonała ZSRR 2:0. Finał Włochy - Jugosławia na Stadio Olimpico zakończył się natomiast remisem 1:1 po dogrywce. Tym razem nie było jednak rzutu monetą, a dodatkowe spotkanie. W durgim podejściu do finału wygrali już Włosi 2:0.

wikipedia wikipedia

man, wiki


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro 1964 w Hiszpanii

01.04.2016 09:00
Mistrzostwa Europy w Hiszpanii w 1964 roku wygrali gospodarze, po zwycięstwie w finale z broniącą tytułu ekipą ZSRR.
Hiszpania strzela pierwszego gola w finale z ZSRR podczas Euro 1964
Hiszpania strzela pierwszego gola w finale z ZSRR podczas Euro 1964Foto: TALKING SPORT/Photoshot

Mecze eliminacyjne odbywały się w zainteresowanych krajach, natomiast półfinały i finały w Hiszpanii. Mecze rozgrywano na dwóch obiektach - Santiago Bernabeu w Madrycie oraz Camp Nou w Barcelonie.

Do startu w turnieju zgłosiło się 29 drużyn (Grecja zrezygnowała po wylosowaniu Albanii). Niesamowitą drogę przebyła tu ekipa Luksemburgu. W pierwszej rundzie drużyna dostała wolny los (podobnie jak ZSRR i Austria), a w kolejnej trafiła na Holandię. Nieoczekiwanie to właśnie Luksemburg wyszedł z tego dwumeczu z tarczą (2:1 i 1:1) i o awans do turnieju głównego mierzył się z Danią. W pierwszym meczu padł remis 3:3, a w drugim 2:2, co w myśl ówczesnych przepisów oznaczało rozegranie trzeciego spotkania. To już wygrała Dania 1:0 i zakwalifikowała się do turnieju głównego awansowały obok Węgier, Hiszpanii i ZSRR.

wikipedia wikipedia

Po dogrywce w półfinale Hiszpania pokonała Węgry 2:1, a ZSRR rozgromiło Danię 3:0. Mecz o trzecie miejsce zakończył się po dogrywce zwycięstwem Węgrów 3:1. W finale Hiszpanie, którzy cztery lata temu oddali mecz z ZSRR walkowerem wyszli na murawę za zgodą generała Francisco Franco i pokonali broniącą tytułu ekipę 2:1.

uefa.com uefa.com

man, wiki