EURO 2016

Robert Lewandowski

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:00
27-letni Robert Lewandowski, pseudonim "Lewy" występuje na pozycji napastnika w niemieckim klubie Bayern Monachium oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem
Robert Lewandowski
Robert LewandowskiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie, ale pierwsze lata życia spędził w pobliskim Lesznie.

Pierwsze treningi nasz obecny kapitan reprezentacji rozpoczął w Partyzanie Leszno. Kiedy skończył dziewięć lat rozpoczął szkolenie w Varsovii Warszawa.

Po siedmiu latach Lewandowski odszedł z Varsovii do czwartoligowej Delty Warszawa, stanowiącej bezpośrednie zaplecze Legii. Po kilku przyzwoitych meczach i czterech strzelonych bramkach, dostrzegli go skauci Legi Warszawa.

W sezonie 2005/2006 Lewandowski był już pełnoprawnym zawodnikiem trzecioligowych rezerw wielokrotnego mistrza Polski z kontraktem podpisanym na najbliższy rok.

Pechowa kontuzja i odrodzenie w Lechu Poznań

Niestety kontuzja stanęła na przeszkodzie Robertowi. Uraz mięśnia dwugłowego spowodował, że młody zawodnik nie był w stanie zademonstrować pełni swoich możliwości. Na angaż w Ekstraklasie nie miał co liczyć, ale w zanadrzu pozostawała jeszcze gra w właśnie tworzonej się Młodej Ekstraklasie. Tymczasem dość nieoczekiwanie, bez wcześniejszych uprzedzeń i wyjaśnień, Legia nie przedłużyła umowy z Robertem. Krótka kariera wpadła w martwy punkt. Latem 2006 roku Lewandowski dołączył do Znicza Pruszków, rozpoczynając dynamiczną wspinaczkę ku piłkarskim szczytom.

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski/wikipedia

W 2008 roku piłkarz podpisał czteroletni kontrakt z Lechem Poznań. Po zakończeniu sezonu 2009/2010 trwały negocjacje w sprawie transferu Lewandowskiego z Lecha Poznań. Ostatecznie 11 czerwca 2010 Lech Poznań osiągnął porozumienie z Borussią Dortmund i został sprzedany za kwotę szacowaną na 4,5 mln euro.

W pierwszym sezonie (2010/2011) Lewandowski zdobył z Borussią Mistrzostwo Niemiec, występując w 33 meczach, strzelając 8 goli i zaliczając 3 asysty. Z Borussią Dortmund zadebiutował w Lidze Mistrzów 13 września 2011 przeciwko Arsenalowi. 19 października zdobył swoją premierową bramkę w Lidze Mistrzów, w przegranym 1:3 spotkaniu z Olympiakosem Pireus. Był to wówczas pierwszy gol polskiego piłkarza w fazie grupowej Ligi Mistrzów po prawie dwuletniej przerwie (od grudnia 2009).

W sezonie 2011/12 drugi raz wygrał z Borussią rozgrywki Bundesligi oraz sięgnął z nią po Puchar Niemiec, strzelając w meczu o to trofeum (5:2) trzy gole Bayernowi Monachium.

W sezonie 2012/2013 został wicekrólem strzelców Bundesligi z 24 trafieniami. W sezonie 2012/2013 z Borussią doszedł również do finału Ligi Mistrzów w którym jego zespół uległ na Wembley Bayernowi Monachium 1:2. Lewandowski z 10 trafieniami na koncie został wicekrólem strzelców Ligi Mistrzów 2012/2013 ustępując tylko Cristiano Ronaldo, który strzelił 12 goli.

Król strzelców Bundesligi

27 lipca 2013, pokonując w finale 4:2 zespół Bayernu i niejako rewanżując się za przegraną we wspomnianym finale Ligi Mistrzów, zdobył z BVB Superpuchar Niemiec.

W całym sezonie 2013/14 strzelił w lidze 20 bramek i został królem strzelców Bundesligi.

Sezon 2013/2014 był dla Lewandowskiego pomyślny z wielu powodów. Za genialną przygodę z Ligą Mistrzów, cztery gole z Realem i generalnie równą, solidną, popartą golami postawę otrzymał nominację do Złotej Piłki FIFA dla Najlepszego Piłkarza Świata. Koniec końców w nieoficjalnej klasyfikacji zajął trzynastą lokatę.

Sezon 2014/2015 był dla Lewandowskiego zupełnie nowym wyzwaniem. "Lewy" przeniósł się do Monachium. Kontrakt z Bayernem podpisał oficjalnie w styczniu. Jednak dopiero 9 lipca 2014 roku został zaprezentowany jako piłkarz bawarskiego klubu.

22 września 2015 w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem zakończonym wynikiem 5:1, Robert Lewandowski wszedł na boisko na początku drugiej połowy i w ciągu zaledwie 9. minut strzelił pięć bramek (w 51', 52', 55', 57' i 60' minucie meczu). Polski napastnik pobił przy tym szereg rekordów, które zostały następnie zapisane w Księdze rekordów Guinnessa. Był to najszybszy hat-trick w historii Bundesligi oraz najszybciej strzelone cztery i pięć bramek (łącznie 536 sekund). Lewandowski okazał się pierwszym piłkarzem, który osiągnął taką liczbę goli rozpoczynając mecz na ławce rezerwowych. Jego 5 bramek to także najszybciej strzelone gole w historii czterech najmocniejszych lig Europy: (niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej i angielskiej).

Gwiazda światowego formatu

11 stycznia 2016 zajął najlepsze w swojej karierze, 4. miejsce w plebiscycie Złotej Piłki FIFA. Polski snajper zdobył 4,17% głosów i uplasował się bezpośrednio za podium, które zajęli kolejno: Lionel Messi, Cristiano Ronaldo i Neymar.

16 marca 2016 podczas wygranego 4:2 (po dogrywce), rewanżowego meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Juventusem, Lewandowski rozegrał swoje 48. spotkanie w Lidze Mistrzów. Napastnik pobił tym samym rekord występów polskiego zawodnika w tych rozgrywkach, ustanowiony przez Jerzego Dudka, który wystąpił w nich 47 razy. Robert spędził na boisku 120 minut (czas regulaminowy + dogrywka), a w 73. minucie, strzałem głową na 1:2, pokonał bramkarza gości Gianluigiego Buffona. Bayern wyeliminował wówczas drużynę „Starej Damy”, w dwumeczu 6:4, i awansował do ćwierćfinału. Dzięki zdobytej bramce, Lewandowski, z 31. bramkami awansował na 18. miejsce w klasyfikacji strzelców wszech czasów Ligi Mistrzów, wyprzedzając takich zawodników, jak: Wayne Rooney, Kaká, Francisco Gento oraz Samuel Eto’o, a także został najskuteczniejszym polskim zawodnikiem w historii tych rozgrywek.

W sezonie 2015/2016 obronił z Bayernem mistrzostwo Niemiec – był to historyczny dla klubu, zdobyty 4. raz z rzędu i 26. ogółem tytuł mistrzowski. Natomiast sam z dorobkiem 30 goli, po raz drugi w swojej karierze został królem strzelców Bundesligi. Lewandowski osiągnął wynik 30. bramek w sezonie Bundesligi jako pierwszy zawodnik od czasów Dietera Müllera z 1. FC Köln, który w kampanii 1976/1977 sięgał po koronę króla strzelców z 34. trafieniami na koncie. Polak został również pierwszym zagranicznym piłkarzem w historii, który strzelił 30. bramek w jednym sezonie najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. 21 maja 2016 po raz drugi w karierze zdobył Puchar Niemiec. Jego zespół pokonał wówczas, w finale na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, po rzutach karnych (4:3) Borussię Dortmund, zaś on sam wykorzystał jedną z jedenastek. Wspomniany finał, był 100. meczem Lewandowskiego w Bayernie Monachium, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. Polak stał się także 5. w historii zawodnikiem, który sięgał po trofeum Pucharu Niemiec, w dwóch różnych klubach.

Robert Lewandowski w koszulce z orłem na piersi

1 czerwca 2008 Robert Lewandowski zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 21 w zremisowanym 2:2, meczu towarzyskim z Białorusią.

Pierwsze powołanie na konsultację do "dorosłej” reprezentacji Polski Lewandowski otrzymał od Leo Beenhakera, zanim jeszcze zdążył wybiec na boiska Ekstraklasy

10 września 2008 Lewandowski zadebiutował w reprezentacji w meczu wyjazdowym eliminacji Mistrzostw Świata 2010 przeciwko San Marino. W tym spotkaniu strzelił również swojego pierwszego gola w kadrze, ustalając wynik końcowy na 2:0.

2 maja 2012 został powołany przez selekcjonera reprezentacji Franciszka Smudę na swoje pierwsze Mistrzostwa Europy, Euro 2012.

Polska, będąc z Ukrainą jednym z organizatorów, na miesiąc pogrążyła się w amoku wielkiej, piłkarskiej zabawy. I chociaż pod wieloma względami, Mistrzostwa Europy postrzegano pozytywnie, to występ naszej reprezentacji nie spełnił oczekiwań. To z pewnością jeden z najgorszych epizodów w karierze Roberta Lewandowskiego, o którym chciałby jak najszybciej zapomnieć.

Pierwsze dwa mecze rozbudziły nadzieje. Z Grecją, za sprawą właśnie Lewandowskiego, Polacy objęli prowadzenie, ale ostatecznie zremisowali 1:1 . Następnie w identycznym stosunku i po całkiem przyzwoitej grze podzielili się punktami z Rosją. Aby przejść dalej musieli pokonać Czechów. Na ten mecz czekała cała Polska, niestety "biało-czerwoni" ulegli 0:1 i swój udział zakończyli już w fazie grupowej, na domiar złego - na ostatnim miejscu. - Daliśmy z siebie wszystko, ale o niepowodzeniu zadecydowały przede wszystkim indywidualne błędy. Kibice przez cały turniej mocno nas wspierali, dawno nie pamiętam czegoś tak wspaniałego. Dla nich chcieliśmy awansować dalej. Jest nam przykro, że się nie powiodło. Chcieliśmy jak najlepiej, niestety wyszło inaczej. Możemy tylko przeprosić- podsumował wyraźnie podłamany klęską, Robert Lewandowski.

Na osłodę po Euro 2012

Przed towarzyskim meczem z Urugwajem, który odbył się 14 listopada 2012, Lewandowski odebrał z rąk prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, pamiątkową paterę z okazji swego pięćdziesiątego występu w reprezentacji. Tym samym Lewandowski stał się drugim najmłodszym zawodnikiem w historii, który zaliczył 50 występów w polskiej kadrze narodowej, plasując się zaraz po Władysławie Żmudzie.

Marzenia o mundialu 2014

Po nieudanym Euro 2012 trenerem reprezentacji Polski został Waldemar Fornalik. Szkoleniowiec objął drużynę narodową po Franciszku Smudzie.

Nowy selekcjoner miał z reprezentacją awansować do mundialu w Brazylii. Polska rywalizowała o awans do mistrzostw z Ukrainą, San Marino, Czarnogórą, Anglią i Mołdawią.    

Podczas meczów eliminacyjnych Robert Lewandowski po raz pierwszy założył opaskę kapitana. W meczu z San Marino zastąpił kolegę z Borussii Jakuba Błaszczykowskiego, który w tym meczu nie zagrał z powodu kontuzji. Lewy w starciu z San Marino zdobył dwie bramki z rzutów karnych. Były to jego pierwsze gole w reprezentacji od czasu Euro 2012.

W meczach eliminacyjnych do mundialu w Brazylii, do którego Polacy ostatecznie się nie zakwalifikowali, Lewandowski zdobył jeszcze jednego gola w starciu z Czarnogórą. Eksperci i kibice wytykali mu wówczas brak skuteczności w reprezentacji, bo w klubie "Lewy” grał wówczas jak z nut.

Droga do Euro 2016

Na stałe kapitańską opaskę Robert Lewandowski przejął 9 grudnia 2014, kiedy selekcjonerem reprezentacji był już Adam Nawałka.

Opaska dodała skrzydeł "Lewemu". Eliminacje do Euro 2016 były strzeleckim popisem napastnika. Łącznie w eliminacjach do mistrzostw "Lewy” strzelił 13 goli, dzięki czemu został królem strzelców tych rozgrywek i wyrównał rekord eliminacji ustanowiony w kwalifikacjach.

Pierwsze gole - z kolekcji Eliminacje do Euro 2016 – Lewandowski zdobył 7 września 2014 strzelając swojego pierwszego hat-tricka dla biało-czerwonych, w meczu z Gibraltarem (7:0). W tym starciu "Lewy” zdobył w sumie cztery gole.

13 czerwca 2015 po raz kolejny zdobył hat-tricka w meczu z Gruzją (4:0).

4 września 2015 zdobył jedynego gola w przegranym 1:3 wyjazdowym meczu z Niemcami. Trzy dni później w wygranym 8:1 pojedynku z Gibraltarem strzelił 2 gole. 8 października 2015 w zremisowanym 2:2 spotkaniu ze Szkocją zdobył 2 bramki, w tym wyrównującą w ostatniej akcji meczu. 11 października 2015 w wygranym 2:1 starciu z Irlandią strzelił gola na wagę awansu reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy we Francji. Polak został również wybrany najlepszym zawodnikiem eliminacji.

- Z każdym kolejnym krokiem swojej kariery starałem się stawać coraz lepszym piłkarzem, robić postępy, dawać radość kibicom, żeby wiedzieli, że jest chłopak z Polski, który nie tylko pokazuje swoje umiejętności w kraju, ale też i na całym świecie – mówił Robert Lewandowski w rozmowie z Polskim Radiem.

Co "Lewy” pokaże na Euro we Francji?

ah, man, wiki, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak